| anonim_4396 a întrebat:

Este vreo cale sa plec in alta tara, daca un parinte nu e de acord cu asta?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Exista o singura cale in acest caz, respectiv instanta judecatoreasca, conform art.31, alin.(3) din L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(3)Ieşirea din România a minorilor, în situaţia în care există neînţelegeri între părinţi cu privire la exprimarea acordului ori unul dintre părinţi se află în imposibilitatea de a-şi exprima voinţa, cu excepţia situaţiilor prevăzute la art. 30 alin. (2) şi (3), se permite numai după soluţionarea neînţelegerilor de către instanţa de judecată, în condiţiile legii."

| Cosmin86 a răspuns:

Da, termini o facultate, ai banii tai si NU mai depinzi DELOC si CU NIMIC de parinti.

Ce mare chestie.

| Catrice a răspuns:

Ilegal, sunt multe mijloace rolling on the floor

| johnnny123 a răspuns:

Bănuiesc că ești minor. În cazul ăsta, ambii părinți trebuie să fie de acord, și oricum nu poți să ieși neînsoțit.
Și ce vrei faci în altă țară, minor fiind? Nimeni nu-ți închiriază, nimeni nu te angajează.

| Yurisa a răspuns:

Daca esti minor ai nevoie de acordul ambilor parinti

| j1NNNx a răspuns:

Daca esti major poti pleca fara acord, daca esti minor si parintii sunt impreuna trebuie ca ambii sa iti dea acordul si daca parintii sunt despartiti si tu esti incredintat printr-o hotarare judecatoreasca la unul dintre ei, doar cel la care esti incredintat trebuie sa iti dea acordul. si mi se pare ca fiind minor nu poti pleca neinsotit, dar nu sunt sigur

| Mihai1499 a răspuns:

Nu recomand. Dacă ai nevoie de acordul părinților ca să pleci, sigur n-o să ai cum să-ți găsești loc de muncă și bani de mâncare și chirie (bănuiesc că o să vrei să te ascunzi dacă ai plecat de acasă, și părinții tăi sigur trimit după tine dacă vor știi unde ești).

O altă problemă e că depinde și de țară. Dacă nu știi limba, e grav, plus că o să se întrebe alții ce caută un copil acolo. Te va găsi poliția și te vor deporta înapoi în țară. Ăsta e cel mai bun caz. Dacă-și dă cineva seama că esti nesupravegheat, și în momentul ăla, cel mai probabil disperat de asemenea, te-ar putea racola sau răpi cineva, și din aia nu mai scapi.

Cel mai bine, așteaptă până ai 25 de ani, după ce absolvi facultatea sau ai ceva experiență de muncă, și te poți duce după ce-ți faci un contract la o companie de acolo.