| artemidak a întrebat:

Hei!
Acum 2 zile tata și-a pierdut telefonul(iPhone X) într-un PECO(LukOil).
Am dat 24 de apeluri dar după acel cineva(a căzut de pe mașina iar acel cineva probabil l-a luat când a căzut sau l-a luat direct de pe mașina) a învățat sa il închidă.
Avem imei-ul cutia și toate cele.
E blocat cu cod și face id.
L-am blocat și din găsire iPhone.
Dacă ne ducem la poliție(la noi in oraș este cineva specializat in informatica) il mai putem recupera?
Menționez ca l-am luat de la Apple, din Anglia.
A, și ca iPhone-urile au dizpozitive de urmărire.
Deci dacă poliția vorbește cu Apple il poate localiza?

Răspuns Câştigător
| raMLesS a răspuns:

Normal ca il poate localiza, du-te la politie! E vorba de un telefon de aproape 1.000 euro, chiar si mai mult, n-are rost sa stai si sa pierzi banii asa... Handicapatii astia care fura sunt exact ca tiganii, fura biciclete de 3.000 lei si le vand cu 200...
Fugi la politie.

53 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aiurea! Nu ti-l cauta nimeni. Pentru urmarire trebuie ordin de la procuror si alea se dau pentru cazuri grave: crima, jaf armat, terorism, etc. Ia-ti adio de la el.

| artemidak explică (pentru Salontanul):

A costat 73 de milioane.
Eu zic ca ne cam bagă in seama.

| artemidak explică (pentru raMLesS):

Am dat 73 de milioane.
Multumesc mult.
Chiar asta vom face.
Deocamdată încă mai caut păreri, deși oricum ne vom duce.
Dar totuși vreau sa știu șansele.

| FaraNume1245 a răspuns:

Ești în România, nu sunt șanse prea mari să-i intereseze. Oricum, du-te la poliție.

| artemidak explică (pentru FaraNume1245):

Desigur.
Da, dar Apple ar trebui sa ne ajute.

| Doja a răspuns:

Exista "find my phone" la Apple, nu ai nevoie de ordin de la procuror. Insa pentru asta telefonul tebuie sa fie pornit.

Politia nu cauta telefoane

| anonimg a răspuns:

Poate să coste și un milion de euro că poliția nu se implica în căutarea de telefoane pierdute/furate. Un astfel de telefon se ține la gât sau se face asigurare pentru astfel de incidente.

| adrianalbota1 a răspuns:

Eu zic sa te duci repede la politie.Si eu am un Iphone X dar nu am patit asa ceva.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru artemidak):

Da, da! Ora sa stea si noaptea politistii sa-i caute telefonul.hee hee Cand ai bani cu carul, ar fi bine sa ai bani si de-o asigurare pentru furt. Asa ca... sanatate! Am patit si eu asta. Politist prieten mi-a spus sa nu ma chinui. Sa mai iau o pauza. Mi-a zis sa ma duc prin piete sa-l caut eu!

| artemidak explică (pentru Salontanul):

Și ce telefon era?

| artemidak explică (pentru Doja):

Degeaba il ai.
Nici măcar nu l-am pierdut aici.

| artemidak explică (pentru adrianalbota1):

Normal.
Nici noi nu am mai patit așa.

| Yurisa a răspuns:

Stiu si eu pe cineva care si-a pierdut un i-phone si s-a dus la politie. S-a rezolvat? Nu. laughing
Alta data sa nu va mai lasati telefoanele in locuri vizibile

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i treaba Politiei sa-ti recupereze tie telefonul si ei nu se baga in asa ceva. Asta este reponsabilitatea ta si doar a ta!
Poti merge la statia aia de petrol si daca managerul este cumsecade, poate sa vada pe camera video, daca l-a luat cineva, s-au l-a calcat alta masina sub roti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru artemidak):

Putea să fie și făcut din aur, nu ți-l caută nimeni.

| artemidak explică (pentru Violleta2022):

Nu a fost călcat.

Și acolo e vorba de FURT.
Cineva l-a furat.
E ca și cum cineva a furat un teanc de bani.

| artemidak explică (pentru Yurisa):

Ce iPhone era și in ce an?

| Violleta2022 a răspuns (pentru artemidak):

Da-mi voie sa ma indoiesc ca cineva i-a bagat mana in buzunar lui taica-tu, sa-i fure telefonul!
Daca l-a uitat pe masina, sau in statia de petrol cand a platit, atunci nu se cheama furt, ci pierdere.
In orice caz, daca taica-tu nu s-a stresat de piederea telefonului atunci, imediat, dupa 2 zile, nu mai ai sanse sa-l gasesti, iar Politia nu are de ce sa investigheze ce a pierdut taica-tu, ca nu-i treaba lor.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru artemidak):

Nu conteaza pretul telefonului. S-a instituit parerea ca daca este unul mai bogat are toate drepturile. Mergi la un politist de la cercetari penale si intreaba-l! Ai sa te convingi singur si gata.

| Yurisa a răspuns (pentru artemidak):

De pe vremea cand iphone 4 era șmecherie laughing adica acum mult timp laughing

| artemidak explică (pentru Violleta2022):

Nu in buzunar!
L-a pus pe mașină și a uitat de el.
Însă știu ca e întreg pentru ca suna apoi iar il închidea, etc.
Dar ni trebuie' tare sa investigheze.
Și oricum Apple e dator sa ne localizeze telefonul.
Și ei pe site zic asta.

| artemidak explică (pentru Yurisa):

Poate ca de-atunci s-au Mai schimbat treburile.
Oricum noi ne ducem, doar ca vreau sa știu ce speranțe imi fac.
*eu il primesc când il gasim*

| Yurisa a răspuns (pentru artemidak):

Eu zic sa te duci, sa nu ai remuscari mai tarziu ca te-ai fi putut duce si nu ai facut-o

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru artemidak):

Cu atât mai mult sper să nu-l găsiți dacă-l primești tu

| artemidak explică (pentru Salontanul):

Greșit.
Eu nu gândesc așa.
Și ce dacă ai sau nu bani?
E același tel.

| artemidak explică (pentru anonimg):

Asta e.
Îți multumesc totuși pentru opinie.

| artemidak explică (pentru anonim_4396):

Dar de ce ma?
Oricum primesc un 11 de Crăciun, dar totuși.

| artemidak explică (pentru Yurisa):

Cel mai bine.
Îți multumesc mult.

| aXy99 a răspuns (pentru artemidak):

11 acadele sau ce?

| Violleta2022 a răspuns (pentru artemidak):

Daca l-a pus pe masina, inseamna ca L-A PIERDUT, deci, nu i l-a furat nimeni! Invatati sa vorbiti corect, ca asta nu-i furt!
Apple nu are nici o datorie sa investigheze nimic, daca-l pierzi este problema ta, nu a lor, ca doar nu vrei sa-ti angajeze om de securitate si sa aiba grija de telefonul tau.
Apple este producatorul telefonului (cel care -a fabricat), nu este furnizorul de telefonie (precum Orange, Vodafone samd).
Doar daca aveti asigurare platita la furnizorul de telefonie, puteti sa cereti investigarea lui si eventual un aparat nou.
Din pacate, in cazul in care tu-l pierzi, nu-i vina producatorului si nici a furnizorului!