| Andreealorena2000 a întrebat:

Hei!
Daca am doar 6 luni de munca muncite pot beneficia de indemnizație?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui despre ce indemnizatie este vorba.
Poti beneficia de indemnizatie de concediu medical, de indemnizatie pentru concediul de maternitate.
Daca este vorba de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului atunci este nevoie sa ai cel putin 12 luni lucrate din ultimii 2 ani anteriori nasterii.
In cele 12 luni se includ si alte perioade in care n-ai lucrat, numite perioade asimilate, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti, fiind necesare cel putin 12 luni.

"Legea dă dreptul atât mamei cât și tatălui să obțină concediul și banii aferenți pentru creșterea copilului în vârstă de până la doi ani (trei ani, pentru copilul cu handicap).
Pentru asta, trebuie să fi realizat timp de cel puțin 12 luni venituri impozabile în ultimii doi ani anteriori datei nașterii copilului, conform Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 111/2010".

https://www.avocatnet.ro/......C4%83.html

| Celcestietot a răspuns:

Nu, minim 12 luni.

| dinaprilie a răspuns:

De cresterea copilului? Nu!