| thejoop a întrebat:

Am 14 ani iar eu si prietena mea tot de 14 ani vrem sa plecam in Turcia la vara 1 saptamana, cu avionul. Pasapoarte si buletine avem, parintii ne sustin financiar dar problema este ca nu stim daca putem pleca fara un adult pt ca Turcia nu e in UE. Voi ce parere aveti? In Grecia putem pleca daca nu in Turcia? Pt ca Grecia face parte din ue. Dar in Cipru sau Spania? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Minorii, care nu sunt insotiti de parinti, pot iesi din Romania numai cu o declaratie notariala autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa plece in strainatate si indica un insotitor major, altfel nu li se permite iesirea din Romania. In acest sens sunt prevederile L.248/2005, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.30.(1)Organele poliţiei de frontierã permit ieşirea din România a cetãţenilor români minori numai dacã sunt însoţiţi de o persoanã fizicã majorã, în urmãtoarele cazuri:
d)minorului care este titular al unui document de cãlãtorie individual sau, dupã caz, al unei cãrţi de identitate şi cãlãtoreşte însoţit de o altã persoanã fizicã majorã i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreunã cu aceasta numai dacã persoana însoţitoare prezintã o declaraţie a ambilor pãrinţi sau,
dupã caz, a pãrintelui cãruia minorul i-a fost încredinţat prin hotãrâre judecãtoreascã rãmasã definitivã şi irevocabilã, a pãrintelui supravieţuitor ori a reprezentantului sãu legal, care sã cuprindã acordul acestora cu privire la efectuarea cãlãtoriei respective de cãtre minor, la statul sau statele de destinaţie, la perioada în care urmeazã sã se desfãşoare cãlãtoria, precum şi
datele de identitate ale însoţitorului respectiv."
Insotitorul major poate fi si personalul de bord de pe avion, tren sau soferul masinii, dupa caz.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Voi la 14 ani vreti sa plecati de capul vostru?
nu puteti iesi neinsotit din tara si fara declaratii de la ambii parinti + nu va va caza nicio hotel daca nu sunteti insotiti de un adult