| vhsdjbvh a întrebat:

Hei TPU

Cine detine rezerva federala a americii ( the fed)
Pe net exista diferite conspiratii care spun ca este detinuta de familia rockfeller si rothschild! Este adevarat?

Răspuns Câştigător
| oprescudorin11 a răspuns:

Ca sa fiu sincer, 'averea SUA " este virtuala. Ea detine puterea legilor si militara, deci practic are si TOT.De acolo se distribuie.Cine are puterea politica poate sa afiseze tot.Mai ales ca are si 'crema ' tehnologiei'. Moneda numita $ se schimba in functie de fluctuatiile pietei, in favoarea SUA.Si fortat daca este nevoie. Este ca si cand eu am angajat 3 argati in curte, si ma intreaba lumea cine e mai puternic! Daca banii sunt la mine, eu sunt./ Daca mi-i fura sau castiga vreunul din argati, maine tiparesc alta si ce ai furat tu ca argat este scoasa de pe piata! Asa functioneaza economia 'de piata'. E clar? Funda da-o cui vrei! Succes in intelegere!

| vhsdjbvh explică (pentru oprescudorin11):

Stai calm ca tie iti dau funda! Ai vizionat documentarul,, Zeitgeist,,? Ar trebui sa il vezi ..este legat de subiectul acesta si e foarte interesant!

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca este adevarat. Bancile ce compun sistemul federal de rezerve au un caracter mixt, in sensul ca au capital ce apartine atat statului cat si unor banci private.