| Mariushgv a întrebat:

Hei, un politist rutier poate sa investigheze cazuri si sa raspunda la apeluri de urgenta etc?

2 răspunsuri:
| AcelCinevaa a răspuns:

De regula ei stau in teren și intervin atunci când sunt solicitați. La apelurile de urgenta răspunde doar operatorul 112 sau dispeceratul, in cazul in care suni direct la poliție. Cât despre investigat, depinde la ce investigații te referi. Ca nu se duce polițistul rutier sa colecteze probe la scena unei crime.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Politistul routier poate actiona in caz der urgenta daca se afla la locul unei infractiuni. Poate investiga doar fapte care tin de abateri sau infractiuni rutiere. Nu poate investiga crime sau altceva care nu tine de domeniul lui.