| Dexionica01 a întrebat:

Heiii TPU,

Un var vine din Olanda cu 2 prieteni(toti sunt minori >18). Pot intra/iesi din tara neinsotiti? Ce documente trebuie.

Multumesc.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania pot intra neinsotiti dar nu pot iesi, daca sunt cetateni romani.
Daca nu sunt insotiti de parinti la iesire trebuie sa aiba cate o declaratie autentica, data de ambii parinti, prin care isi dau acordul sa plece in strainatate si indica un insotitor major, poate fi si personalul de bord de pe avion, tren sau soferul masinii, in functie de mijlocul de transport. Declaratia autentica se poate face, in strainatate, la o reprezentanta diplomatica a Romaniei (Ambasada ori Consulat) iar in Romania la un notar public.

| trisoru a răspuns:

Candva trebuia sa ai o hartie semnata de la unul din parinti, nu stiu acum cum e, aici ai tot ce iti trebuie, oricum nu cred ca e minor si varu-to, nu are cum sa fie neinsotit sau fara hartii si mai ales cu inca 2 minori!
http://www.politiadefrontiera.ro/calatorie_2008/minori.php