| anonim_4396 a întrebat:

Hey!
Ce se intampla cand la noi in tara intra valuta? exista vreun proces de echilibrare a banilor straini cu ai nostri?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic deosebit, valuta este folosita pentru plata importurilor si a datoriei externe sau este schimbata in lei pentru plati interne. Mai este folosita si de persoanele fizice pentru plata unor bunuri cumparate de la alte persoane fizice.
Daca intervin dezechilibre, care nu se regleaza singure, BNR intervine pe piata valutara prin cumparare sau vanzare de valuta, dupa caz.