| Tripp91 a întrebat:

ca sa intri in politie ce medie iti trebuie si din ce clasa intri si ce probe sportive dai?

3 răspunsuri:
| NoSmile a răspuns:

Buna!
Nu conteaza media cu care termin liceul si nici profilu/liceul care l-ai facut!
E facultate de stat si se da admitere!
Daca iti doresti la Academia de politie,vei da admitere la romana(gramatica),engleza, istorie si educatie fizica(alergarea de viteza si de rezistenta). De aici vei iesi direct ofiter.
Dar mai exista si Vasile Lascar(scoala de agenti de politie, Campina!
Aici este mai usor, probele se dau decat la romana, engleza si educatie fizica.
Dar vei iesi agent!
http://www.academiadepolitie.ro/
Aici gasesti mai multe informatii despre Academie.
Succes!

| emilitalia a răspuns:

Citeste atent aici si vei gasi ceea ce cauti: http://banideviitor.ucoz.com/index/0-4

| Anndr33y a răspuns:

Pai in politie poti intra din clasa a 9a ca si cum ai intra la un liceu... dai porba sportiva si psihologica+ teste la romana si la mate...si se iau in considerare si mediile 5-8 si testele nationale.