| xxxAnonimusxxx a întrebat:

Imi dati va rog un model dupa o plangere/reclamatie nu stiu exact pentru a reclama niste vecini galagiosi. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| Anonymous1995 a răspuns:

Ghideaza-te dupa asta : Potrivit legii, plangerea sau denuntul trebuie sa contina:

- numele si prenumele petitionarului
- calitatea petitionarului
(precizarea daca actioneaza in nume personal sau ca
mandatar/reprezentant al unei persoane; in acest caz, persoana
reprezentata trebuie nominalizata)
- domiciliul petitionarului
-
descrierea faptei care formeaza obiectul sesizarii (e necesara o
descriere cat mai exacta si detaliata a faptelor. Orice element de fapt,
chiar aparent neimportant, care poate servi la stabilirea existentei
infractiunii sesizate sau la identificarea fapturitorului, trebuie adus
la cunostinta organelor de ancheta. Descrierea faptelor trebuie facuta
cat mai obiectiv si cat mai detasat de emotiile, trairile, sentimentele,
parerile sau aprecierile celui care relateaza)
- indicarea
faptuitorului, desigur daca este cunoscut (daca autorul sesizarii nu
cunoaste fapturitorul, va face mentiune in acest sens, urmand ca
organele de ancheta sa procedeze si la identificarea faptutitorului)
-
indicarea mijloacelor de proba (este o mentiune foarte importanta
pentru ca sesizarea sa fie cu adevarat eficienta. Spre exemplu,
indicarea unor martori – de preferat cu nume complet si adresa-; de
asemenea, trebuie remise organelor de ancheta orice inscrisuri,
fotografii, inregistrari sau obiecte care pot servi la dovedirea
sustinerilor din sesizare; daca acestea nu sunt detinute de petitionar,
dar ii cunoaste pe detinatorii lor, trebuie sa precizeze in mod clar, in
sesizare, cine detine respectivele mijloace de proba)
- semnatura petitionarului

1 răspuns:
| viotedy a răspuns:

Cand fac galagie suni la 112 si gata.