| alexRE a întrebat:

Imi poate spune si mie cineva ce atributii are un scretar in orce fel de intreprindere,(am nevoie pentru un referat), dau funda.

Răspuns Câştigător
| luiza a răspuns:

secretarele dactilografiază corespondenţa pornind de la notiţe stenodactilografiate, casete audio, editează texte pe computer, preiau şi transmit mesaje, redactează corespondenţa simplă, expediază corespondenţa, primeşte vizitatorii, organizează şedinţe, conferinţe, stenografiază la diferite şedinţe, au responsabilităţi multiple dar limitate. Daca discutam despre Secretare personale atunci raspunderile nu mai sunt atat de limitate ele aparţinand de obicei unui director executiv, a cărui activitate o organizează, redactează şi clasează corespondenţa,
cunosc bine stenografia şi lucrul pe calculator, redactează singură rapoarte, referate, broşuri, întocmesc dări de seamă, primesc vizitatorii, organizează călătorii de afaceri, organizează agenda şefului, au cunoştinţe de contabilitate, participă la întâlnirile de afaceri, traduc din şi în limbi străine, organizează şedinţe, conferinţe, au responsabilităţi care le permit să participe la actul de conducere. Sper ca te-am ajutat.

2 răspunsuri:
| gabriela a răspuns:

Functia de secretar cuprinde atributii de coordonare al serviciului juridic si legiferare al actelor adoptate in consdiliile de administratie, ordonator de credit principal, reprezentare al unitatii in procese, litigii. Daca, cumva te referai la atributiile secretarei...este detinuta de o persoana desemnata si in directa subordonare al sefului unitatii. Are atributii de mentinerea legaturii intre seful unitatii si compartimentele din subordine, tinerea la zi a programului sefului si urmarirea incadrarii in termen a raspunsurilor la documentele intrate, inregistrate spre solutionare.

| Iva a răspuns:

Uite aici un exemplu de fisa de post a secretarei: http://www.contabilitateafirmei.ro/fise_de_post/fisa_de_post_secretara.htm
Si mai multe informatii despre rolul secretarei si diversele tipuri de functii in secretariat aici: http://ebooks.unibuc.ro/StiinteADM/secretariat/8-2.htm