| krlaa a întrebat:

Imi pot schima buletinul chiar daca acesta nu a expirat? daca da, trebuie facuta vreo cerere speciala?

Răspuns Câştigător
| robertpaul a răspuns:

Il poti schimba.mergi la politie si documenteaza-te de ce ai nevoie pentru a-l schimba.eu l-am schimbat acum 4 luni, chiar daca imi expira peste un an.ciao

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cartea de identitate se poate schimba daca este pierduta, furata, grav deteriorata, la schimbarea numelui sau prenumelui si la schimbarea domiciliului. De asemenea se poate preschimba cu 180 de zile inainte de expirare.

| PolBoss a răspuns:

Il poti schimba doar daca l-ai pierdut.

| agathapurple a răspuns:

Il poti schimba daca este pierdut si pentru asta trebuie sa.l dai la ziar, sau asa era "pe vremea mea".
Il mai poti schimba daca te.ai casatorit caz in care mergi cu buletinul taiat si cu actele casei la evidenta populatiei.
Sau daca ti.ai schimbat domiciliul la fel, mers cu actele casei sau cu persoana care te ia in spatiu plus contractul casei.

| AneeM a răspuns:

Da, il poti schimba daaca il dai pierdut.