| mariusalex2019 a întrebat:

In 2003 erau aceleasi legi de mostenire ca cele prezente.De exemplu: In filme cel care moare strabunic, bunic, daca nu lasa in mod special la cineva toti participa la testament adica : copiii, nepoti si stranepoti. Ps: Sau nu am vazut bine? Si in prezent am vazut chestii din astea in lume.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca puneai? Si nu. era mai usor sa inteleg ce spui
Bunicul tau il mosteneste pe tatal lui, adica pe strabunicul tau, mama sau tatal tau(nu ai specificat) pe el si tu iti vei mosteni parintele( asta daca nu au predecedat strabunicului)

32 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mostenitori legali de gradul I (cei care inlatura pe toti ceilalti de la mostenire) sunt copiii defunctului, in cazul expus dupa strabunici mostenesc bunicii. Tu ca stranepot n-ai nici un drept de mostenire. Poti mosteni ceva doar daca erai nascut la decesul strabunicilor si acestia iti lasa ceva prin testament.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Nu stiu ce vrei sa intrebi ca esti tare agramat.
Vocatia de mostenitor o au rudele in ordinea claselor si in cadrul acestora in ordinea gradelor de rudenie.
La mostenire participa mostenitorii din clasa cea mai apropiata: descendentii alaturi de sotul supravietuitor, daca exista.
Ceea ce vezi tu in filme trebuie si inteles.
Iti dau un exemplu. Vasile are doi fii: Victor si Ion. Victor are un fiu, Vali. Vali are un fiu si el: Mircea. Ion are doi fii: Dorel si Elena. Dar Ion este decedat. La mostenirea dupa Vasile (la moartea acestuia) vine: Victor si Dorel cu Elena. Victor primeste 1/2 din mostenire, iar Dorel si Elena cate 1/4. Daca zicem ca tu esti Mircea, tu nu ai dreptul la mostenire dupa Vasile. Ca sa intelegi mai bine fa i schita a arborelui genealogic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Si el ar putea veni la mostenire prin reprezentare daca ne apucam sa dezbatem pe larg toata problema dar intrebarea cred ca era mai simpla decat incerci sa faci sa o para

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu poate veni la mostenire, daca ascedentul sau in vocatie de mostenitor traieste. Nu exista mostenire prin reprezentare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Pai n-a spus daca traieste sau nu, eu i-am raspuns in ipoteza cea mai simpla, aceea in care nici bunicul nici parintele lui nu a predecedat strabunicului

Art. 966.
(1) Pot veni la moștenire prin reprezentare succesorală numai descendenții copiilor defunctului și descendenții fraților sau surorilor defunctului.

(2) În limitele prevăzute la alin. (1) și dacă sunt îndeplinite condițiile prevăzute la art. 967, reprezentarea operează în toate cazurile, fără a deosebi după cum reprezentanții sunt rude de același grad ori de grade diferite în raport cu defunctul.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce intelegi tu prin reprezentare succesorala?
Tu incurci treburile cu predecedarea. Si aici sunt niste reguli care trebuie respectate. Faci si tu ca si autorul intrebarii: sa nu se inteleaga nimic. Uite, eu spun simplu: daca bunicul lui traieste, dreptul la mostenire nu-l are nici tatal lui, nici el, doar bunicul. Daca bunicul a decedat si e, iniferent daca inainte sau dupa strabunic, dreptul la mostenire il are tatal lui. Doar daca bunicul si tatal sau au decedat, atunci el are dreptul ca stranepot la o parte din mostenire.
Venirea prin reprezentare are loc asa cum am scris eu in cealalta postare cu exemplul dat.
Fara sa te superi, nu mai vinde castraveti la gradinar.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Tocmai ai scris exact ce am scris eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu-ti citisem exemplul, dar am vazut ca te-ai legat de ce am spus si nu e prima oara cand faci asta in mod ciudat desi spun acelasi lucru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu lasa cuiva in mod special(si chiar si asa multe tari au rezerva succesorala) se deschide mostenirea legala
Mostenirea legala exista de cel putin 2500 de ani, nu din 2003

| mariusalex2019 explică (pentru anonim_4396):

Detaliaza daca ai inteles ce am spus.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Pai la cum te exprimi...

| mariusalex2019 explică (pentru anonim_4396):

Am specificat mai sus

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mostenirea legala se deschide la data decesului.
Cred ca tu te referi la deschiderea sau inceperea dezbaterilor pentru mostenire. Chiar daca se lasa cuiva in mod special mostenirea, trebuie sa aiba loc dezbaterea succesorala si sunt chemati toti mostenitorii care au asemenea vocatie. la dezbatere se prezinta toate actele intocmite de defunct in favoarea unor mostenitori sau a altor persoane.
Nu se pun in dezbatere bunurile instrainate prin contract de vanzare-cumparare de orice fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

M-am referit la faptul ca in situatia in care defunctul nu testeaza in favoarea cuiva, mostenirea se imparte dupa regulile prevazute de Codul Civil in titlul 2 al cartii a4a intitulat cum am spus "mostenirea legala"

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar eu ziceam ca si atunci cand defunctul testeaza pentru cineva are loc dezbaterea succesorala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

A spus cineva ca nu are loc?laughing

ma refeream la regulile dupa care se imparte mostenirea, asta a si intentionat sa intrebe cred, nu am adus altceva in discutie.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nevermore
în 24 August | Nevermore a răspuns:
Daca nu lasa cuiva in mod special(si chiar si asa multe tari au rezerva succesorala) se deschide mostenirea legala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Da, am vrut sa spun ca se aplica regulile privind mostenirea legala din cod wtflaughing

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Hai sa ne lamurim.
1. Deschiderea succesiunii are loc la data decesului si, dupa noile reguli, o face secretarul primariei de domiciliu.
2. Acceptarea mostenirii se face de catre mostenitori prin diferite acte sau lucruri care le intrepind: declaratie de acceptare, cerere de deschidere a dezbaterilor succesorale; acte sau actiuni indeplinite considerate ca ale unui proprietar: lucrari la imobile, lucrarea terenului, locuirea in imobil, plata impozitului etc. Acceptarea mostenirii trebuie facuta in decursul unui an de la data decesului, in caz contrar se pierde vocatia de mostenitor.
3. Dezbaterile succesorale (dezbaterea mostenirii) incepe atunci cand unul din mostenitori o cere. Nu are termen si este imprescriptibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

A intrebat asa ceva? el a intrebat daca poate mosteni in calitate de stranepot. In ipoteza obisnuita, adica lipsa unui testament ori existenta unor ascendenti (bunicul lui, parintele lui) nu poate mosteni. Daca bunicul si parintele lui(nepotul strabunicului) nu ar fi in viata la momentul decesului strabunicului, atunci el ar fi avut vocatie succesorala in calitate de descendent al copiilor defunctului. Simplu, eu inteleg ca omul asta intrebase, dar a facut o analogie nefericita cu ce a vazut el prin filme.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

El a spus ca a vazut ca in filme vin la mostenire: fii, nepoti, stranepoti ai defunctului. Da, este posibil, cu o conditie: ca ascedentii acestor nepoti si stranepoti sa fie decedati. Asta am spus eu. Dar el spune ca participa la mostenire toti descendentii, fie ca sunt de grad mai apropiat: fii, fie mai departat: nepoti, stranepoti, chiar daca parintii lor traiesc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Si in raspunsul in care mi-a dat funda i-am spus pe scurt cum merge treaba, daca ma apucam sa detaliez inutil ajungeam la ce am discutat acum, ca poate veni la mostenire prin reprezentare daca si bunicul si tatal ar fi morti, dar din ce a povestit, ca au existat 2 bunici care au mostenit deja, e clar ca nu a fost situatia de asa natura, asa ca nu am intrat in detalii

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, am vazut si ai dreptate. Dar unuia ca el, care nu intelege ce vede trebuie sa-i explici.

| mariusalex2019 explică (pentru anonim_4396):

DA asta am intrebat.Tu ai raspuns la ceea ce am vrut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Pai daca puneai? Si nu. era mai usor sa inteleg ce spui
Bunicul tau il mosteneste pe tatal lui, adica pe strabunicul tau, mama sau tatal tau(nu ai specificat) pe el si tu iti vei mosteni parintele( asta daca nu au predecedat strabunicului)

| Lorastan123 a răspuns:

Da si împart averea între ei, adică vindeți împreună și fiecare are o suma de bani fixa, fiecare face ce vrea cu partea lui primită dacă ti-o da tie un frate bucata lui tu trebuie să-i dai intorsura

| mariusalex2019 explică (pentru Lorastan123):

Nu ai inteles ideea.Eu ca stranepot pot avea pretentii la ce a lasat strabunicul daca nu a lasat in mod special la cineva?>? Sau decat copii lui strabunicul.Asta am specificat mai sus.

| Lorastan123 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Depinde de situatie, conteaza mult cine a avut grijă de el, dacă au avut copii lui grijă de el le ramane lor, dacă ai contribuit și tu cu ceva si ai pretentii sa iti dea o parte poti având în vedere că esti stranepot dar cel mai bine întrebi și pe altcineva, dacă tu nu ai ajutat cu nimic nu ai cum sa primesti nimic, depinde cu cine a locuit și cine a îngrijit de el dacă a-ti îngrijit toți, toți aveti parte.

| mariusalex2019 explică (pentru Lorastan123):

Strabunicul a stat cu bunicul, iar fratele la bunic si cu bunicul a impartit in 2 ce a lasat strabunicul ( fratele la bunic nu a participat la ingrijirea strabunicului, decat bunicul), avand in vedere ca atunci cand strabunicul a murit existau nepoti si stranepoti.

| Lorastan123 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Atunci ai pretenția să ceri partea

| mariusalex2019 explică (pentru Lorastan123):

Partea mea de stranepot?

| anonim_4396 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Daca nu a lasat in mod special cuiva se aplica regulile privind mostenirea legala conform Codului Civil

| Lorastan123 a răspuns (pentru mariusalex2019):

Da, dar dacă ai părinți lor le ramane și după aia tie, dacă nu ai se vine partea ta de stranepot dacă te-au lăsat de mic sau nu mai sunt.