| ExistaMosCraciun a întrebat:

In cazul unei boli incurabile, se poate considera act suicidal refuzul unui pacient de a lua un tratament care i-ar prelungi viata?

Răspuns Câştigător
| NoChanceForUs a răspuns:

Din punct de vedere religios este considerat totusi un act de suicid cred.Pentru ca reprezinta si asta un fel de a-ti lua viata,iar asta e clar ceva ce nu se accepta.(cum spunea si un alt utilizator,sa-ti iei viata nu e ceva acceptat)
@Rosinata, eu n-am rude cabaline, dar nu e relevant asta.Sa spunem ca ai un accident grav de masina si ai nevoie de un tratament medicamentos sau poate chiar si cine stie ce exercitii de "intretinere".Iar tu ai o depresie pentru ca o sa ramai invalida si ai nevoie si de medicamente altfel ti se inrautateste sanatatea.Dar acel tratament ti-ar mai prelungi viata(nu ma refer la handicap aici), dar tu nu vrei sa-l mai faci. Vrei sa mori.Nu esti in cazul acesta constienta de situatie?happySau daca asta nu e un exemplu bun, atunci sa spunem ca ai o problema de sanatate grava din nastere.Si ai nevoie de tratament pe viata ca sa supravietuiesti.Iar la un moment dat ti se ia.Nu esti constienta nici aici?

9 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

...e opinia fiecaruia! ...aceasta este cu adevarat o decizie persoanala, si care nu ar trebui sa fie contestata!

| ExistaMosCraciun explică:

Ziceam mai mult din punct de vedere religios daca e act suicidal, pentru ca pana la urma TU esti cel care alege CAND mori.

| ExistaMosCraciun explică:

@SuntEuAlex, du-te la jucariile tale.

| NoChanceForUs a răspuns:

@Nyx,este un act suicidal doar in cazul in care pacientul stie exact ce se va intampla fara tratament.
Bai Alexe, ti-am citit raspunsul de 3 ori.In ce limba ai scris taica?

| Mariusssss a răspuns:

Nu este act suicidal...este incapacitatea de a lupta cu viata...dar atunci cand incetezi sa lupti, e mai bine sa lasi pe Dumnezeu sa te culeaga nu sa-ti iei singur zilele. Actul de cruzime consta in chinul la care sunt supusi ceilalti in cazul unei sinucideri fie ea si pe patul de moarte. Din pacate sau fericire toti calatorim prin timp intr-o singura directie. Mai devreme sau mai tarziu toti ajungem in acelasi loc dar este bine sa-l lasam pe Dumnezeu sa ne ia sufletele nu sa le aruncam.

| gaby98g a răspuns:

nu, nu se considera oricum in acest caz tot vei muri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratioare,un tratament pentru prelungirea vietii in cazul asta nu provine decit in urma unei necunoasteri totale asupra consecintelor bolii pe care o porti si deci nu poate fi vorba de constientizare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indiferent daca pacientul este constient sau nu de consecinte, se poate considera act suicidal. Observ si aici unele raspunsuri, care mai de care pline de basini filozofice. Dar, ce sa-i faci, unora le place, le place, place, place.

| SuntEuAlex a răspuns:

Da invaz ca el a facut o operatie sau lau vazut niste doctori din astia buni si ati dat bani multi sau marog asa da se considera il dai in judecata daca vrei si sunt 90 % sanse sa se considere bft si sper sa nu fi u acea! fundita big grin