| Jay1 a întrebat:

Cât de mult se poate prelungi viaţa umană?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Eu nu ma refeream la sinuciderea prin alimentare. Ce am citit eu se referea ca efectiv limitarea aportului de hrana prelungeste viata. Practic viata e o relatie lunga de oxidare, daca ii dai mai putin combustibil are mai greu.

24 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pana la defectare mortala.

| Jay1 explică (pentru Bula):

Defectele ne distrug bine.

| RoCkKiD a răspuns:

Undeva la 115-125 de ani.
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphys.2017.00812/full

Aparent fara ceva interventie de editare a genelor nu prea putem trai mai mult deoarece ADNul nostru aduna un fel de reziduuri la fiecare diviziune a celulei si o data cu varsta creste si numarul de diviziuni necesare implit bagajul acesta de rezidduri. Imagineaza-ti ADN-ul ca fiind o poza pe care o tragi la xerox multe ori, dupa destule iteratii nu prea o sa mai semene cu poza initiala.

In aceiasi masura ai limite cum ar fi inabilitatea neuronilor de a se diviza

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

Da ADN-ul nostru dar si modul și stilul de viaţă al omului are o pondere de peste 75% în problema longevității.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Jay1):

Am vazut niste studii despre cum dieta afecteaza longevitatea dar imi vine greu sa indic un procent, daca mi-ai putea indica studiul l-as citi cu drag.

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

Excesul de sare, zahăr şi grăsimi dăunează grav sănătăţii.

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

BINE -Japonezii sunt recunoscuti pentru longevitatea vietii si acest fapt se datoreaza a doua aspecte ce tin de alimentele acestora. In primul rand alimentatia de tip japonez se refera la o alimentatie bogata in legume si cu o varietate a acestor legume iar in al doilea rand se refera la o alimentatie in ce priveste necesarul de proteine din carne cu carnea obtinuta din peste.

| Jay1 explică (pentru RoCkKiD):

BINE ASA E -Practic viata e o relatie lunga de oxidare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Dacã se poate modifica gena oamenilor ca a celor autotrofi ar fi ceva.

| RoCkKiD a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai avea de modificat o gramada mare de gene + ca ar trebui sa scapi efectiv de tot sistemul digestiv. Mai ciudat ar fi ca daca vrei fotosinteza trebuie sa te faci vedere.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Jay1):

Eu nu ma refeream la sinuciderea prin alimentare. Ce am citit eu se referea ca efectiv limitarea aportului de hrana prelungeste viata. Practic viata e o relatie lunga de oxidare, daca ii dai mai putin combustibil are mai greu.

| Violleta2022 a răspuns:

Deja s-a ajuns la 154 de ani!
https://stirileprotv.ro/......e-ani.html

| Jay1 explică (pentru Violleta2022):

Bine, mulțumesc*-bărbaţii au trăit dintotdeauna mai puţin decât femeile.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Violleta2022):

E vrajeala, cel mai batran ok cu acte a murit la 122. Restul sunt speculatii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru RoCkKiD):

Poate nu ai vazut bine, mai citeste odata stirile unui Post de televiziune, ProTV:
https://stirileprotv.ro/......e-ani.html

| RoCkKiD a răspuns (pentru Violleta2022):

Pentru ca toti stim ca televinziunile isi documenteaza foarte bine articolele. happy

Poate ai ratat partea cu "Nu exista acte oficiale care sa ateste varsta femeii".

Foarte amuzant ca ai tinut mortis sa precizezi aceasta sursa de o credibilitate indubitabila.

| Bondarel99 a răspuns:

Citisem despre una care are foarte mulți bani și care are peste 100 ani pentru ca își face transplant de inima când vrea ea.
Se știe ca bolile cardiovasculare sunt principala cauza a mortalității in lume deci daca ai o inima buna poți trai mult timp. Iar pentru asta trebuie sa faci totul cu moderație, sa nu faci excese de niciun fel, nici emoționale.

| Jay1 explică (pentru Bondarel99):

Da o cauză e si inima.

| Lioana a răspuns:

Depinde a cui viata. Un om sanatos care traieste intr-un mediu sanatos si se hraneste sanatos poate trai peste 100 ani. Dar cati oameni sunt 100% sanatosi? Unii sunt bolnavi chiar de la nastere.

| Jay1 explică (pentru Lioana):

Da e foarte important mediu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata unui om nu poate fi prelungita cu nici macar o secunda, când Dumnezeu a spus gata, este gata viata omului. Cititi Biblia sau macar Noul Testament caci nu trebuie sa ma credeti pe mine ci Cuvântul Lui Dumnezeu! Restul sunt aberatii si presupuneri stiintifice, asa cum cercetatorii au creat de la zero o samanta si nu au putut pune viata in ea asa e si in acest caz, nicio pastila, stil de viata etc nu iti pot prelungi viata. Exista o multitudine de persoane publice, staruri in SUA, plurimiliardari si puteau sa traiasca linistiti peste 100 de ani si totusi au murit unii chiar foarte tineri.
Dumnezeu ii lasa pe oameni cu un scop pe pamant, pe unii mai putin, pe altii mai mult si de obicei cei placuti de El, pregatiti pentru Vesnicie, pleaca si mai repede caci Dumnezeu are nevoie de suflete bune si de obicei pe oamenii plini de rautate, nedreptate, pacate, Dumnezeu ii lasa mai mult pe pamant, le da mai mult timp, tocmai ca sa se indrepte pe cale, desi unii din pacate, n-o fac.

Toti am venit de la Dumnezeu dar nu toti ne vom intoarce la El, deci vietile noastre, purtarea si ascultarea noastra da, pot influenta calitatea vietii noastre, dar nu lungimea ei.

| Ady117 a răspuns:

Din câte știu eu se poate câteva sute de ani, poate chiar câteva mii de ani. Dar nu cred că este 100% șansa pentru a rămâne în viață. Mă refer la un cub de gheață. Asta dacă vrei să trăiești în viitor să vezi cum va fi. Nu știu prea multe despre asta, dar cred că, costă mult happy
Dacă te referi cât de mult poți prelungi viața prin alimentație, sport etc, nu știu să-ți răspund

| Jay1 explică (pentru Ady117):

Viata in stand-by Criogenarea.

| 20Hertz a răspuns:

Depinde si de genetica, ce mananci, ce sporturi practici. E greu de gasit reteta pentru o viata lunga. De exemplu japonezii traiesc aproximativ 105 ani (nu toti, doar 30-40%). Stresul nu este unul din "ingrediente". Sanatate!

| Jay1 explică (pentru 20Hertz):

Da depinde de multe mai ales sportu ajută mult.