| cornculapte a întrebat:

In ce conditii are voie o masina de politie sa incalce regulile de circulatie?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Potrivit OUG 195/2002 (Codul rutier), art. 61, masinile de politie pot incalca regulile de circulatie(cu cateva exceptii) numai daca se deplaseaza la actiuni de interventie ori misiuni cu caracter de urgenta si numai daca au semnalele luminoase si sonore in functiune.
Nu numai masinile de politie au acest drept, in conditiile aratate, ci si cele de la pompieri, ambulanta, Jandarmerie, MApN, ANAF, Parchet, SRI, SPP, Politia de frontiera.

8 răspunsuri:
| ikram a răspuns:

Trebuie sa fie in misiune, si sa aiba semnalele luminoase si acustice.

Nu pot circula pe sens unic (pe sensul opus fara sa fie in misiune), numai asa ca sa ajunga el acasa mai repede. Daca ai vazut asa ceva nu inseamna ca au procedat corect sau aveau voie.

Răspuns utilizator avertizat
| cornel a răspuns:

Cand este o urgenta un accident.

| cornculapte explică:

@gabytzza, nu neaparat. Sa intre pe interzis de exemplu. Pe un drum cu sens unic, sa circule in sensul opus.
Am auzit ca pot si fara semnale acustice, dar nu stiu in ce conditii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde la ce regula de circulatie te referi.
Probabil daca se duc la un caz sau urmaresc pe cineva, bineinteles cu semnalele acustice pornite au voie sa incalce anumite reguli de circulatie;
te referi la ceva anume; un caz concret? happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai si numai cind sint in misiune si cum orice deplasare e din ordin iti poti da seama ca sint mai mereu in misiune.Toate plecarile masinilor de politie se fac pe ordin de serviciu.Ca patruleaza, ca e cu aparatura radar si altele tot pe ordin de serviciu se consemneaza astfel incit in eventualitatea unui accident sa se poata justifica.

| chelu30 a răspuns:

Doar cand se afla in misiune si neaparat cu semnale acustice si luminoase

| chelu30 a răspuns:

Doar daca sunt in misiune si folosesc sistemele, acustice si luminoase