| salba a întrebat:

In ce conditii pot primi ajutor social?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Pentru a primi ajutorul social, veniturile dv. nu trebuie să depăşească venitul minim garantat. Iată care este venitul minim garantat, în funcţie de numărul de persoane din care e compusă familia dvs:
- 100 de RON, dacă sunteţi o singură persoană;
- 181 de RON, dacă familia e compusă din două persoane;
- 252 de RON pentru familiile formate din trei persoane;
- 314 RON pentru familiile cu patru membri;
- 372 de RON dacă sunt cinci persoane în familie;
- 25 de RON pentru fiecare altă persoană peste numărul de cinci persoane, care face parte din familie. Suma cuvenită cu titlu de ajutor social este diferenţa dintre veniturile de mai sus şi veniturile realizate de dumneavoastră. Ptr depunerea dosarului aveti nevoie de urmatoarele acte:cerere, acte doveditoare privind componenta familiei dvs(c. i, certif de nastere, certif de casatorie), adeverinte din care sa rezulte veniturile familiei(date de angajatori, taloan de pensie, talon de alocatie de stat, talon de somaj), declaratie pe proprie raspundere ca nu mai beneficiati de alte venituri, adeverinte tip eliberate de Adm.Financiara,Fortele de Munca, Directia de Taxe si Impozite Locale, din care sa reiasa ca nu mai aveti si alte bunuri in afara celor necesare.

2 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Vezi la adresa de mai jos care sunt criteriile
http://74.125.77.132/......tp?/search

Bula
| Bula a răspuns:

Daca faci dovada ca venitul mediu / persoana intretinuta in familie este mai mic de cel stabilit ca plafon. Primariile au cate un departament social specializat.