| rotariurazvan a întrebat:

In ce masura parinti au dreptul de a controla Dreptul la propria imagine in cazul copilului atat timp cat el este cel putin responsabil penal?(+16 ani).

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Atat timp cat ai 18 ani parintii au toate drepturile legale supra ta, dupa 18 ani au toate drepturile morale mai ales daca te intretin financiar

| doctorandus a răspuns:

E cam abstract formulat pentru a ti se da un raspuns concret. In privinta imaginii ei nu pot sa contreleze cum esti vazut de prieteni si cunoscuti, ci s-ar putea cel mult discuta despre imaginea ta in ziare, reviste, posturi TV, etc. Dar pana si aia depinde mult de context, de ex. daca un ziar judetean ar zice ca, printre altii, Razvan Rotariu a primit un premiu la Olimipiada scolara, n-ar fi prea mult de obiectat din partea parintilor tai. Daca ti-ar publica fotografia cu mentiunea el a furat din magazinul cutare, parintii tai ar fi in drept sa ia masuri legale cu privire la asta. In ce priveste mediile sociale, atat timp cat nu afisezi comportamente aberante, iti poti contura singur imaginea, iar parintii ar putea lua masuri daca pui poze deochiate cu tine insuti sau cu colegi de-ai tai sau hartuiesti pe altii sau esti hartuit.