| LanguageMaster a întrebat:

În dreptul civil, termenii antecontract și precontract sunt sinonimi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, inseamna acelasi lucru, respectiv un act prin care partile convin unele elemente ale unui contract pe care urmeaza sa-l incheie la o data ulterioara.

1 răspuns:
| Mitzza69 a răspuns:

Nu, pre-contract este un contract facut inaintea contractului final si definitiv si pe aceseta le faci cu actualul proprietar si ante-contract este contractul ce a fost facut inainte cu fostul proprietar. Adica daca tu vrei sa vinzi dupa ce ai facut contract cu actualul proprietar, acest contract se numeste ante-contract