| LanguageMaster a întrebat:

Termenii acționar și asociat sunt sinonimi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La modul general sunt oarecum sinonimi, in sensul ca ambii desemneaza detinatorul unei anumite parti din capitalul social al unei societati comerciale.
Termenul de actionar desemneaza persoana care detine actiuni la SA si SCA iar cel de asociat desemneaza persoana care detine parti sociale in SRL, SNC sau SCS.

1 răspuns:
| Werrich a răspuns:

- La SA-uri (societatile pe actiuni), capitalul social este impartit in actiuni, iar cei care detin actiunile se numesc actionari;
- la SRL-uri ( Societati cu raspundere limitata), capitalul social este impartit in parti sociale iar cei care detin partile sociale se numesc asociati.