| LanguageMaster a întrebat:

În funcție de ce depinde salariul unui magistrat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariul unui judecator depinde in functie de grad (de judecatorie, tribunal, CA sau ICCJ), instanta la care functioneaza (judecatorie, tribunal, CA, ICCJ), vechime in profesie si functia in cadrul instantelor (presedinte de sectie, vicepresedinte de instanta sau presedinte de instanta).
Salariul unui procuror depinde de parchetul in cadrul caruia functioneaza, vechime si functie (procuror adjunct, prim procuror, procuror sef).

1 răspuns:
| gabicoo a răspuns:

De vechime si grad.