Întrebare recomandată | Buresbista123 a întrebat:

In ROmania tocmai ce s-au interzis prin Constitutie casatoriile GAY, ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Câtă ură, ignoranţă şi discriminare văd aici din partea unora, care, culmea, se consideră superiori...
Credeam că ne-am mai emancipat.

Tocmai am discutat pe această temă:

- http://www.tpu.ro/......itia-http/

Cununiile religioase pot să rămână cum au fost, fac parte din altă bucătărie, însă, din punct de vedere legal, drepturile tuturor oamenilor, indiferent de orientarea lor sexuală, ar trebui să fie respectate, mai ales că o căsătorie civilă aduce cu ea şi o serie de drepturi, inclusiv securitate socială, asigurări de sănătate, beneficii la impozit, moştenire, etc.
Este un drept civil care nimănui nu ar trebui să fie îngrădit şi, odată şi odată, se va respecta şi în România. Este doar problema de timp.

Am găsit şi o petiţie:
"VREM PARTENERIAT CIVIL IN ROMANIA http://www.petitieonline.com/vrem_parteneriat_civil_in_romania
De ce este important? Parteneriatul civil este o realitate sociala si este recunoscut in majoritatea statelor europene cu scopul de a garanta drepturile persoanelor care traiesc in relatii consensuale. Dorim ca parteneriatul civil pentru cuplurile heterosexuale și pentru cele formate din persoane de același sex sa fie legalizat in Romania cat mai curand. Declaratia Universala a Drepturilor Omului spune ca orice persoana are dreptul la tratament egal si protectie impotriva discriminarii de orice fel. Legislatia romana antidiscriminare mentioneaza explicit orientarea sexuala printre criteriile protejate de lege. Legalizarea parteneriatului civil in Romania ar reprezenta primul pas catre o societate in care toate persoanele sunt egale in privinta validarii iubirii si relatiilor umane. Atat persoanele de acelasi sex, cat si cuplurile heterosexuale trebuie sa aiba posibilitatea incheierii unui parteneriat civil, daca doresc. Semnand aceasta petite, facem cunoscut Guvernului Romaniei, Parlamentului si partidelor politice faptul ca dorim legalizarea parteneriatului civil. Ajutati-ne sa transmitem un mesaj de sustinere pentru drepturi egale universale. Sta in puterea noastra. Semneaza petitia si da-o si prietenilor tai! http://www.petitieonline.com/vrem_parteneriat_civil_in_romania "

- http://www.tpu.ro/......cele-trei/

Ceea ce face Constituţia României (sau, mai bine zis, votanţii ei) mi se pare o discriminare pură. Toţi cetăţenii, plătitorii de taxe, oamenii(!), ar trebui să aibă drepturi egale. Aşa ar fi normal într-o ţară democratică şi civilizată, dar se pare că mai avem mult până acolo.

59 răspunsuri:
| DyaNa1337 a răspuns:

Foarte bine

| Buresbista123 explică (pentru DyaNa1337):

De ce crezi asta?

| Asy3 a răspuns:

Nu sustin aceste relatii, insa mi se pare incorect sa nu poti sa alegi cum vrei sa fii.Asa cum noi gresim cu tot felul de lucruri ar trebui si ei sa aleaga ce vor sa faca fie si ceva gresit uneori.

| Lynnfield a răspuns:

Este valabila doar pentru turisti.

| Buresbista123 explică (pentru Asy3):

Gresit din punctul tau de vedere... daca luam in considerare ca homosexualitatea ar putea fi genetica

| Buresbista123 explică (pentru Lynnfield):

Pentru toti cetatenii Romaniei, nu au treaba turistii cu asta pentru ca ei au alta nationalitate

| Pomperu a răspuns:

Homosexuali sunt impotriva firii,genetic... o prostie, totul tine de propria decizie, daca te minti singur ca e datorita parintilor tai atunci. e clar, totusi casatoria este intai privita din punct de vedere religios, nu social avand in vedere statul, iar totul este specificat clar avand in vedere aceste relatii, in primul rand de ce ar vrea 2 persoane de acelasi sex sa se casatoreasca? daca ei sunt in potriva legilor firii, de ce doresc sa faca ceva firesc? ce s-ar alege de cei ca mine(nu sunt inca major)pentru ca multi nu au puterea sa faca diferenta dintre bine si rau, multi sunt naivi, relatiile intre 2 persoane de acelasi sex trebuie combatute, sa fii homosexual NU E O BOALA, ESTE O ALEGERE si poate fi schimbata, societatea trebuie sa se dezvolte comform moralitatii si comform firii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai dar asa de rau imi pare. Tocmai ce voiam sa ma insor cu un barbat... Probabil asta e cea mai buna decizie pe care au luat-o cretinii aia care se numesc politicieni. Lucrul asta ne mai trebuia noua acum, sa-i vedem pe Gheorghe si Vasile sarutandu-se pe strada, nu sunt de ajuns probleme actuale. Probabil e o forma de discriminare ceea ce spun eu, dar putin imi pasa de acest lucru. Cat de inapt trebuie sa fi ca sa ai o relatie cu o persoana de acelasi sex? straight face

| zaf1987 a răspuns:

Si eu sunt de parere cu gogu. voua v-as baga un dop sa va mai potoliti.voi astia care sunteti altfel decat normali sunteti cei mai mari hartuitori.voi violati copiii si faceti avansuri si persoanelor mature in mod insistent.sa va fie rusine. sper ca ati vazut stirea cu ala de s-ia bagat ciocanul in fundbig grincat de dus sa fi? du-te si i-a o femeie si sa vezi ce bine e, ca asa te-a lasat dzeu sa te casatoresti cu o femeie.

| Buresbista123 explică (pentru Pomperu):

MA intreb cum de esti tu asa de sigur ca niste o alegere? daca zici ca statul priveste religios casatoria si nu bazat pe lege cred a mai ai mult de invatat despre lume si despre tara in acre traiesti,o tara seculara,in care religiile nu au ce cauta in politica statului.Iar sa zici ca daca casatoriile ar fi permise,atunci toti si ar trage-o in gaaooo...e aberant!---ce face un om in dormitor e problema lui si numai a lui atata timp cat nu incalca vreo lege, dar o tara care se vrea democrata trebuie sa accorde drepturi egale tuturor cetatenilor ei indiferent de rasa, religie, preferinte sexuale etc
Unele tari de pe glob fac asta, din fericire unii mai si gandesc...Anglia,Franta,Spania,Suedia,Olanda,Canada si altele au legalizat casatoria de ceva timp...

| Buresbista123 explică (pentru zaf1987):

Ai un mod de gandire barbar,evident avand in vedere ca DZ,prietenul tau imaginar iti dicteaza actiunile in viata,tocmai acest personaj mitic,care in carticica aia promoveaza sclavia,violul si crima, ce sa i faci e greu cu voi astia care nu ganditi, nu va puneti intrebari, nu va documentati si faceti pe voi in chiloti de frica pentru ca nu va cunoasteti absolut deloc, aveti o imagine data de societate dar cand privesti in interior ramai perplex...

| zaf1987 a răspuns (pentru Buresbista123):

Du-te frate in alte tari daca va iubiti asa mult.eu unul daca v-as vedea de mana v-as lua la bataie.asta nu e un subiect de discutat aici.pacat ca va inmultiti pentru ca ademeniti oamenii si copii si le distrugeti vietile.prefer sa am un copil care sa umble cu vagaboante in fiecare seara decat sa il vad cu un barbat.nu va e rusine de parintii vostri care v-au facut? de ce nu va ganditi ca ei sunt barbat si femeie si asa e normal!

| BiuL a răspuns:

Nu e adevarat. Dintotdeauna in Romania casatoriile puteau fi incheiate doar intre persoane de sex diferit, scrie in Codul Civil, in Constitutie nu stiu, oricum nu poate intra in vigoare noua Constitutie fara referendum.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai habar de ce vorbesti. Deocamdata nu s-a interzis nimic prin Constitutie, este doar o propunere a comisiei care lucreaza la modificarea Constitutiei.
Interdictia exista in Codul civil, citez:
"ART.277.Interzicerea sau echivalarea unor forme de convieţuire cu
căsătoria
(1) Este interzisă căsătoria dintre persoane de acelaşi sex.
(2) Căsătoriile dintre persoane de acelaşi sex încheiate sau contractate în străinătate fie de cetăţeni români, fie de cetăţeni străini nu sunt recunoscute în România.
(3) Parteneriatele civile dintre persoane de sex opus sau de acelaşi sex încheiate sau contractate în străinătate fie de cetăţeni români, fie de cetăţeni străini nu sunt recunoscute în România."

| Adrianetc a răspuns:

Ar fi bine sa se interzica! M-am saturat de minciunile de genu : S-a nascut asa, este o boala, Nu! Este o demonizare, o desfranare inaintea lui Dumnezeu. Din Vechiul Testament s-au interzis relatiile dintre 2 persoane de acelasi sex, este o miselie, se mai spune ca cel ce este un homosexual este un Sodomit, de ce? Sodoma era o cetate cu oameni pacatosi, desfranati, inchinatori la idoli etc. Nu este nimic corect, drept, legitim sa fi homosexual din orice punct de vedere, social, religios mai ales, biologic etc. Sa privim din unghi: Poate spun unii ca e normal sa fi homosexual, Dar nu ai sa vezi niciodata un cuplu de gay crestini, care se duc la biserica, care chiar au o legatura cu Dumnezeu. Omul a fost creat ca barbatul sa fie impreuna cu o femeie. In plus, ceea ce fac 2 persoane de acelasi sex nu se numeste dragoste, se numeste perversiune.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Adrianetc):

Nu scrie pe fruntea niciunuia ca este homosexual! Un homosexual poate fi UN MEDIC...un medic ce ar putea salva viata ta la un moment dat! Sau a unei persoane din familia ta!
Bineinteles nu iti doresc sa ti se intample asta vreodata! happy

| Adrianetc a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da mihaela, poate fi si presedinte, dar asta nu inseamna ca este un exemplu pentru un om normal, tot ce vreau sa spun este ca homosexualismul nu ar trebui sa fie public, legal, pentru ca nu este ceva normal si poate prostii masa de populatie, daca esti crestina si crezi in Dumnezeu, crezi si ce spune El, iar EL spune ca este un pacat grav, o miselie, este ceva demonic sa iubesti tot un barbat sau tot o femeie.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Romani capitolul 1 versetul 27 : Tot astfel si barbatii au parasit intrebuintarea fireasca a femeii, s'au aprins in poftele lor unii pentru altii, au savarsit PARTE BARBATEASCA CU PARTE BARBATEASCA LUCRURI SCARBOASE, si au primit in ei insisi plata cuvenita pentru ratacirea lor. Iti sugerez sa nu mai vorbesti aiureli, nu ai citit Biblia, deci nu ai cum sa comentezi.

Numele de sodomie a acestui act sexual îi vine din Biblie de la orașul Sodoma, pe care Dumnezeu, împreună cu orașul Gomora le distruge prin foc. Această hotărâre o ia datorită lucrurilor nelalocul lor care se petreceau acolo: acte sexuale neaprobate de legile din vremea aceea (incluzînd diverse perversiuni sexuale precum homosexualitatea, pedofilia și bestialitatea), violuri și marele desfrâu și, în general, acte de răutate extremă, ( asta este luata de pa wikipedia ). Inca odata ai scris lucruri fara sa te documentezi, eu aduc opinii personale fara argumentari?

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sodomie Ceea ce fac 2 persoane de acelasi sex nu se numeste dragoste,iubire,ci perversiune, ei au parasit intrebuintarea firii, adica barbatul nu mai este cu femeia, nu mai face dragoste normala si se desfraneaza cu alt barbat, ceva gresit din punct de vedere biologic, social, Biblic. Daca tu asta ai inteles din ce ti-am spus eu legat de sodomie. in Sodoma se efectuau numeroase perversiuni homosexuale, si pe langa asta se includea pedofilia bestialitatea etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Tu deraiezi de la subiect deja, ce conteaza este ca relatia dintre 2 persoane de acelasi sex este o perversiune, este pacat si ti-am argumentat asta si nu te poti invinuii ca te-ai nascut asa sau ca ai o boala, aceste trairi gresite vin pe parcurs, ganduri gresite, fara iubire parentala etc. Cred ca am atins toate punctele, Nu as vrea sa se legalizeze casatoria aceea, poate influenta si oamenii normali. Salut

| dracu14 a răspuns:

Sincer,nu prea-mi pasa, in Romania este o harababura totala
eu unul nu inteleg de ce homosexualii sunt privati de unele drepturi iar tiganii le au pe toate, ba chiar sunt si privilegiati...

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Bine omule modern, nu am cum sa vorbesc cu tine daca nici macar respect nu ai fata de Cuvantul Lui Dumnezeu, pot sa-ti spun ca esti arogant, nu ai citit-o si totusi spui ca e plina de basme, nu ai analizato si totusi spui ca e pentru oameni cu o mentalitate scazuta.

Răspuns utilizator avertizat