Întrebare recomandată | Buresbista123 a întrebat:

In ROmania tocmai ce s-au interzis prin Constitutie casatoriile GAY, ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Câtă ură, ignoranţă şi discriminare văd aici din partea unora, care, culmea, se consideră superiori...
Credeam că ne-am mai emancipat.

Tocmai am discutat pe această temă:

- http://www.tpu.ro/......itia-http/

Cununiile religioase pot să rămână cum au fost, fac parte din altă bucătărie, însă, din punct de vedere legal, drepturile tuturor oamenilor, indiferent de orientarea lor sexuală, ar trebui să fie respectate, mai ales că o căsătorie civilă aduce cu ea şi o serie de drepturi, inclusiv securitate socială, asigurări de sănătate, beneficii la impozit, moştenire, etc.
Este un drept civil care nimănui nu ar trebui să fie îngrădit şi, odată şi odată, se va respecta şi în România. Este doar problema de timp.

Am găsit şi o petiţie:
"VREM PARTENERIAT CIVIL IN ROMANIA http://www.petitieonline.com/vrem_parteneriat_civil_in_romania
De ce este important? Parteneriatul civil este o realitate sociala si este recunoscut in majoritatea statelor europene cu scopul de a garanta drepturile persoanelor care traiesc in relatii consensuale. Dorim ca parteneriatul civil pentru cuplurile heterosexuale și pentru cele formate din persoane de același sex sa fie legalizat in Romania cat mai curand. Declaratia Universala a Drepturilor Omului spune ca orice persoana are dreptul la tratament egal si protectie impotriva discriminarii de orice fel. Legislatia romana antidiscriminare mentioneaza explicit orientarea sexuala printre criteriile protejate de lege. Legalizarea parteneriatului civil in Romania ar reprezenta primul pas catre o societate in care toate persoanele sunt egale in privinta validarii iubirii si relatiilor umane. Atat persoanele de acelasi sex, cat si cuplurile heterosexuale trebuie sa aiba posibilitatea incheierii unui parteneriat civil, daca doresc. Semnand aceasta petite, facem cunoscut Guvernului Romaniei, Parlamentului si partidelor politice faptul ca dorim legalizarea parteneriatului civil. Ajutati-ne sa transmitem un mesaj de sustinere pentru drepturi egale universale. Sta in puterea noastra. Semneaza petitia si da-o si prietenilor tai! http://www.petitieonline.com/vrem_parteneriat_civil_in_romania "

- http://www.tpu.ro/......cele-trei/

Ceea ce face Constituţia României (sau, mai bine zis, votanţii ei) mi se pare o discriminare pură. Toţi cetăţenii, plătitorii de taxe, oamenii(!), ar trebui să aibă drepturi egale. Aşa ar fi normal într-o ţară democratică şi civilizată, dar se pare că mai avem mult până acolo.

| Wehes a răspuns (pentru NOname):

Lasa-ma sa inteleg, tu esti de acord cu Casatoriile ''Gay''?

| NOname a răspuns (pentru Wehes):

Da, desigur. De ce nu?

| Wehes a răspuns (pentru NOname):

De ce nu?
Gandeste-te ca acel ''cuplu'' va avea un copil.
Copilul respectiv va merge la scoala/liceu si va fi batjocorit de toti colegii. De ce? El are parinti 2 barbati iar restul colegilor 1 femeie si 1 barbat.
Pune-te in locul acestui copil, gandeste-te cum ar fi sa ai tu parinti 2 barbati si imi spui daca esti de acord, dupa.

| NOname a răspuns (pentru Wehes):

Tocmai din cauza ignoranţei unora şi mentalităţii idioate, induse în mare parte de religie, copilul unui astfel de cuplu posibil ar şi avea de suferit.

Nu puteţi şi voi să lăsaţi oamenii în pace, să vă mai eliberaţi de prejudecăţi şi să vă vedeţi de vieţile voastre? E greu?

Şi da, dacă ar fi cazul, m-aş simţi onorată să fiu crescută de un cuplu gay şi aş fi mândră şi recunoscătoare că am doi părinţi care m-au dorit, care mă iubesc şi îmi oferă tot ce au mai bun (nici un cuplu instabil din punct de vedere psihologic sau financiar, indiferent dacă este un cuplu de heterosexuali sau homosexuali, nu ar fi lăsat să adopte un copil; toate cuplurile sunt luni/ani de zile atent evaluate de psihologi, agenţi sociali şi diverşi specialişti în domeniu).

59 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu ai habar de ce vorbesti. Deocamdata nu s-a interzis nimic prin Constitutie, este doar o propunere a comisiei care lucreaza la modificarea Constitutiei.
Interdictia exista in Codul civil, citez:
"ART.277.Interzicerea sau echivalarea unor forme de convieţuire cu
căsătoria
(1) Este interzisă căsătoria dintre persoane de acelaşi sex.
(2) Căsătoriile dintre persoane de acelaşi sex încheiate sau contractate în străinătate fie de cetăţeni români, fie de cetăţeni străini nu sunt recunoscute în România.
(3) Parteneriatele civile dintre persoane de sex opus sau de acelaşi sex încheiate sau contractate în străinătate fie de cetăţeni români, fie de cetăţeni străini nu sunt recunoscute în România."

NOname
| NOname a răspuns:

"If you hate gay marriage, you know what you should do?
Don't marry a gay person!"

- http://youtu.be/twCxykaNiXE
- http://youtu.be/Y9GOGY9Nh4M

- http://www.tpu.ro/......rgumentul/

NOname
| NOname a răspuns:

Iată că există şi creştini înţelegători şi corecţi, care susţin drepturile omului.
http://i.imgur.com/PCCjjIx.jpg
De apreciat.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://i.imgur.com/FpVC4Hn.png

| BiuL a răspuns:

Nu e adevarat. Dintotdeauna in Romania casatoriile puteau fi incheiate doar intre persoane de sex diferit, scrie in Codul Civil, in Constitutie nu stiu, oricum nu poate intra in vigoare noua Constitutie fara referendum.

| dracu14 a răspuns:

Sincer,nu prea-mi pasa, in Romania este o harababura totala
eu unul nu inteleg de ce homosexualii sunt privati de unele drepturi iar tiganii le au pe toate, ba chiar sunt si privilegiati...

| LegionarulRoman a răspuns:

Ziaristul CTP a zis-o bine de data asta(doar de data asta) :

""Chestiunea cu homosexualii și căsătoria heterosexuală. Oare când vor învăța mulți dintre români că heterosexuali nu înseamnă inși care practică și sexual normal și sexul homosexual. Heterosexual este înțeles ca bisexual, în general. El înseamnă foarte simplu hetero, de mai multe feluri, adică nu este de același fel în limba grecească", a spus CTP.

"Acum, chestiunea căsătoriei între homosexuali. Aicea este un algoritm logic, aproape silogistic. De ce există familia? În Epoca de piatră nu exista familia. De ce s-a inventat familia. Obiectivul fundamental care justifică această instituție a statului sunt copiii. O familie este o entitate juridică statală, este gândită să asigure copiilor ce vor rezulta un anumit statut în ideea de continuitate a societății respective, a structurii tradițiilor de conservare a ei în timp. De aceea a fost inventată familia. Ea este în strânsă legătură cu cu statul, nu există familii apatride. Ea este în strânsă legătură, cum zicea un erou al lui Caragiale foarte bine "familia este patria cea mică". Deci, familia are sens în acest raport de continuitate în timp legat de copii. Și atunci, dacă propunem o căsătorie între două persoane de același sex, eu în principiu n-aș avea nimic împotrivă să existe un contract social, juridic între două persoane de același sex, dar dacă acel contract se numește familie, căsătorie, atunci trebuie să rezulte din el un copil, pentru că de aceea s-a inventat familia. Poate rezulta acel copil?

În cazul cuplurilor heterosexuale poate să nu rezulte, darîn foarte alte multe cazuri rezultă. În cazul cuplurilor homosexuale, și iarăși homosexual nu înseamnă relația între doi bărbați, ci și relația între două femei. Și încă o confuzie care care o aud călesbienele nu sunt tot homosexuali. Din Homo înseamnă același în grecește, deci din această uniune nu pot rezulta copii. Asta este problema mea. Deci este legată decât prin adopție, și aici s-a închis silogismul, s-a închis logica, s-a închis tot", a mai spus CT Popescu.

"Nu am fost și nu voi fi niciodată de acord cu aprobarea adopției de copii de către cupluri homosexuale. Pentru că este o încălcare fundamentală a drepturilor omului. Acel copil nu s-a născut în niciun caz din uniunea îndre două lesbine sau doi homosexuali masculi", a spus senior-editorul Gândul. "

| LegionarulRoman a răspuns:

Sa vedem si alte pareri:

"Majoritatea covârșitoare a cetățenilor tărilor europene nu doresc legalizarea căsătoriilor homosexualilor (inclusiv adoptarea copiiilor de către homo). Cu toate acestea, politicienii statelor europene merg împotriva cetățenilor lor. Întrebare: pe cine îi reprezintă politicienii?

Cu toate că totalitatea copiilor sunt rezultatul cuplurilor de heterosexuali, volumul homosexualității crește.
Acest lucru se datorează campaniilor venite din sfera corectitudinii politice, sau a dictaturii minorităților asupra majorității.
Copiii în primul rând sunt influențabili iar prezența tolerată a degeneraților printre ei le cauzează o percepție eronată asupra realității

1. Tocmai despre casatorie este vorba. Ca doar relatii sexuale nu le-a interzis nimeni sa aiba.
2. Casatoria este o institutie sociala sau sexuala? Daca renuntam la statutul de institutie sociala si o reglementam in functie de preferintele sexuale unde punem limita? Ce la respunem zoofililor? Dar adeptilor poligamiei (care este legala in unele tari)? Dar pedofililor (la fel legal in tarile musulmane, ba chiar recomandat urman exemplul Profetului)?
3. Nu poti deosebi pe strada un homosexual de un heterosexual. dar un barbat de o femeie poti? Daca da, intreaba-te de ce. O fi avand mama natura vreau motiv sa ne faca diferiti.
4. Homosexualitatea nu e incriminata, nimeni nu face puscarie pentru asta.
5. Drepturi civile? Pana una alta nimeni nu ingradeste dreptul la relatii sexuale extramaritale. Sexul doar in cadrul casatoriei este o restrictie de natura religioasa, iar tu negi tipul acesta de constrangere. Deci sa intelegem ca homosexualii considera ca e un pacat sa faca sex fara a fi casatoriti unul cu altul?
6. Nu este vorba de discriminare. Nu interzice nimeni casatoria cuiva (persoana majora). Restrictiile care exista conform legii sunt aceleasi pentru toti. Ca unora nu le place este altceva. Revenim la discutia cu poligamia, pedofili, zoofilia. Si aceste sunt interzise. Inseamna discriminare? Da. E bine sa eliminam si aceste restrictii doar pentru a nu-i discrimina pe musulmani sau zoofili? Tu ce crezi?

bai, ss-istule, homofobia se traduce si prin greata de a-ti imagina numai cum va schimbati materiile fecale in timpul sexului vostru! ce e asa de greu de inteles? sunteti contra naturii! sunteti niste exceptii! Nu va mai tot victimizati atata! da, nu avem nimic cu voi pina cand nu va arogati drepturi contra naturii si vreti sa schimbati intelesul a ceea ce se numeste "CASATORIE".ce va deranjeaza ca acuplajul vostru sa se numeasca orice altceva in afara de ‘casatorie’?

Si ce-o sa zica copilul infiat de doi poponari.Ca mamica are p—la mai mare ca taticul.))))Tu si altii ati luat in gura si repetati ca placiile stricate homofobie, rasism, antisemitism, discriminare.Umbla domle cum umbla lumea cu picioarele pe pamant nu cu., curul in sus.

Drepturi egale pe dracu.Egalitatea o visau Comunistii.Nu exista egalitate si nici nu trebuie sa existe.Voi numai de drepturi si egalitati ati auzit dar de OBLIGATII BIBICULE? Asa o sa ajungeti minoritari voi majoriitarii si in fata minoritatiilor ati ajuns.Pt ca de la varf la baza se mananca cacatul care vine din USA.Cand cacatul se impute in America pute in toata lumea. Petre Tutea..Pe cand drepturiile zoofililor sau pedofililior ca doar e democratie si au si ei,, DREPTURI,,

Interesul superior al copilului?
Oricine a crescut un copil stie ce sensibili sunt cu privire la propria imagine. Chiar si atunci cand sunt doar inchipuite (ceea ce se intampla adesea) parerile celor din jur ii afecteaza profund. Echilibrul emotional (in special in perioada adoldescentei) este foarte fragil. Cum vor suporta acesti copiii enorma presiune sociala la care vor fi supusi? Gura lumii-i sloboda si oricat ar incerca parintii sa-i protejeze (chiar si prin nenumarate procese cu scoala, alti parinti etc.) tot vor constientiza ca e ceva diferit cu ei. Iar copiii si adolescentii NU vor sa fie diferiti. Pentru ca in prima parte a vietii suntem programati sa invatam si invatarea se face prin mimetism. Asta-i instrumentul pe care ni l-a dat natura pentru a invata sa supravietuim.

"

Punct.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai dar asa de rau imi pare. Tocmai ce voiam sa ma insor cu un barbat... Probabil asta e cea mai buna decizie pe care au luat-o cretinii aia care se numesc politicieni. Lucrul asta ne mai trebuia noua acum, sa-i vedem pe Gheorghe si Vasile sarutandu-se pe strada, nu sunt de ajuns probleme actuale. Probabil e o forma de discriminare ceea ce spun eu, dar putin imi pasa de acest lucru. Cat de inapt trebuie sa fi ca sa ai o relatie cu o persoana de acelasi sex? straight face

| Adrianetc a răspuns:

Ar fi bine sa se interzica! M-am saturat de minciunile de genu : S-a nascut asa, este o boala, Nu! Este o demonizare, o desfranare inaintea lui Dumnezeu. Din Vechiul Testament s-au interzis relatiile dintre 2 persoane de acelasi sex, este o miselie, se mai spune ca cel ce este un homosexual este un Sodomit, de ce? Sodoma era o cetate cu oameni pacatosi, desfranati, inchinatori la idoli etc. Nu este nimic corect, drept, legitim sa fi homosexual din orice punct de vedere, social, religios mai ales, biologic etc. Sa privim din unghi: Poate spun unii ca e normal sa fi homosexual, Dar nu ai sa vezi niciodata un cuplu de gay crestini, care se duc la biserica, care chiar au o legatura cu Dumnezeu. Omul a fost creat ca barbatul sa fie impreuna cu o femeie. In plus, ceea ce fac 2 persoane de acelasi sex nu se numeste dragoste, se numeste perversiune.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru Adrianetc):

Nu scrie pe fruntea niciunuia ca este homosexual! Un homosexual poate fi UN MEDIC...un medic ce ar putea salva viata ta la un moment dat! Sau a unei persoane din familia ta!
Bineinteles nu iti doresc sa ti se intample asta vreodata! happy

| Adrianetc a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Da mihaela, poate fi si presedinte, dar asta nu inseamna ca este un exemplu pentru un om normal, tot ce vreau sa spun este ca homosexualismul nu ar trebui sa fie public, legal, pentru ca nu este ceva normal si poate prostii masa de populatie, daca esti crestina si crezi in Dumnezeu, crezi si ce spune El, iar EL spune ca este un pacat grav, o miselie, este ceva demonic sa iubesti tot un barbat sau tot o femeie.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Romani capitolul 1 versetul 27 : Tot astfel si barbatii au parasit intrebuintarea fireasca a femeii, s'au aprins in poftele lor unii pentru altii, au savarsit PARTE BARBATEASCA CU PARTE BARBATEASCA LUCRURI SCARBOASE, si au primit in ei insisi plata cuvenita pentru ratacirea lor. Iti sugerez sa nu mai vorbesti aiureli, nu ai citit Biblia, deci nu ai cum sa comentezi.

Numele de sodomie a acestui act sexual îi vine din Biblie de la orașul Sodoma, pe care Dumnezeu, împreună cu orașul Gomora le distruge prin foc. Această hotărâre o ia datorită lucrurilor nelalocul lor care se petreceau acolo: acte sexuale neaprobate de legile din vremea aceea (incluzînd diverse perversiuni sexuale precum homosexualitatea, pedofilia și bestialitatea), violuri și marele desfrâu și, în general, acte de răutate extremă, ( asta este luata de pa wikipedia ). Inca odata ai scris lucruri fara sa te documentezi, eu aduc opinii personale fara argumentari?

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Sodomie Ceea ce fac 2 persoane de acelasi sex nu se numeste dragoste,iubire,ci perversiune, ei au parasit intrebuintarea firii, adica barbatul nu mai este cu femeia, nu mai face dragoste normala si se desfraneaza cu alt barbat, ceva gresit din punct de vedere biologic, social, Biblic. Daca tu asta ai inteles din ce ti-am spus eu legat de sodomie. in Sodoma se efectuau numeroase perversiuni homosexuale, si pe langa asta se includea pedofilia bestialitatea etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Tu deraiezi de la subiect deja, ce conteaza este ca relatia dintre 2 persoane de acelasi sex este o perversiune, este pacat si ti-am argumentat asta si nu te poti invinuii ca te-ai nascut asa sau ca ai o boala, aceste trairi gresite vin pe parcurs, ganduri gresite, fara iubire parentala etc. Cred ca am atins toate punctele, Nu as vrea sa se legalizeze casatoria aceea, poate influenta si oamenii normali. Salut

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Bine omule modern, nu am cum sa vorbesc cu tine daca nici macar respect nu ai fata de Cuvantul Lui Dumnezeu, pot sa-ti spun ca esti arogant, nu ai citit-o si totusi spui ca e plina de basme, nu ai analizato si totusi spui ca e pentru oameni cu o mentalitate scazuta.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Intamplarea de la Turnul Babel a fost cu mii de ani inainte de Hristos, deci acei erau mai simpli in gandire ca tine, ei intr-adevar credeau ca pot ajunge mai presus de Dumnezeu urcandu-se in "cer". Dacii trageau cu sagetile in nori cand fulgera ca sa opreasca furtuna de exemplu.Da, poate Dumnezeu le-a salvat viata pentru ca si tu ai spus-o, nu aveau cum sa reuseasca. Legat de potop, arca s-a gasit, nu intacta dar : http://www.ziare.com/......eo-1012160 chiar daca nu stiu cat de plauzibila este dovada. Legat de specii, de unde sti ca pe vremea aceea au existat atatea specii? Or fi existand specii de baza, dupa care,, in ani au derivat in functie de clima anotimp zona a pamantului si au aparut mai multe specii ( nu evolutie ci adaptare). faza cu soarele nu stiu de unde ai auzit-o, dar vad ca-ti place. Legat de timpul creatiei lui Dumnezeu, cand Dumnezeu spune ca in prima zi a creat. in a 2-a zi a creat, era metaforic, intr-un verset spune ca Pentru Dumnezeu o zi inseamna o mie de ani si o mie de ani inseamna o zi pentru El, asta nu inseamna ca a creat intr-o mie de ani stelele sau oamenii. Daca tu analizezi Biblia dupa "stiinta" de astazi ti se pare aberanta dar daca o analizezi indeamanunt, si daca ai si credinta poti afla adevarul.Eu nu sunt indoctrinat, daca m-am nascut intr-o familie crestina asta nu inseamna ca si eu sunt crestin, tot ce fac eu am citit din Biblie, nu mi-a spus mama sa-mi fac cruce cand trec pe langa o biserica ca asa e bine, mi-a spus sa citesc Biblia, sa descopar eu Adevarul. Doar gandeste-te ca suntem niste amarati de oameni, nu stim nimic exact, nu stim nici macar 1% din Univers, stim mai multe despre Luna decat despre Oceane, cum poti spune ca nu exista Dumnezeu doar prin faptul ca nu-l vezi? prin faptul ca tu crezi cum ca Biblia este un basm neanalizand-o, daca ai avea un timp de credinta, daca ti-ai propune un timp in care sa-l "cauti" pe Dumnezeu, prin rugaciune, nu ai putea fi dezamagit.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Acum oamenii construiesc cladiri zgarie nori sa ajunga la Dumnezeu? Ce legatura are Dumnezeu aici? of.Eu nu sunt ortodox, nu stiu ce l-a apucat pe saracul parinte dar in fine.Prietene, eu ma cunosc destul de bine si pot spune ca nu sunt indoctrinat, nu mi-a pus nimeni legile pe tava cand eram mic si eu nu fac nimic fara sa inteleg, eu nu ma inchid cand trec pe langa o biserica, nu pup icoane, nu fac matanii si gargare cu tamaie. Eu am citit Biblia si orice lucru care este scris acolo este insuflat de Duhul Sfant, nu o sa crezi asta dar gandeste-te macar.Eu sunt ca si confesiune sunt penticostal, si in fiecare Duminica, o persoana cu studii Biblice ne citeste cateva versete alese de el si ni le explica, nu ni se da slujba cantata si noi, cu crucea la gat : amin amin. Eu vreau sa-ti spun ca practic ce inteleg, si ca si crestin am nevoie de dragoste si de credinta, Eu cred intr-un Dumnezeu real, si eu cand nu ma mai duc la biserica, ma simt un gunoi, impovarat de pacate si eu cred ca rugandu-ma Isus mi le iarta, eu am avut momente cand nu am fost la biserica, nu am mai citit biblia si nu ma mai rugam si nu ma simteam deloc liber sau fericit dupa cum crezi tu. Salut.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Ca sa nu moara degeaba, oricum nu aveau cum sa ajunga la Dumnezeu, tu ai spus-o, Ai adus un argument de 2 bani, din cauza creierului meu? dependenta de basme? adica cum adica? creierul poate fi dependent de droguri bautura care produce dopamina, placere adica. Legat de subiect, ce nu intelegi ca 2 barbati nu au cum sa faca dragoste? ei doar sunt controlati de o placere prin perversiune, omul a fost creat sa fie impreuna cu femeia, si femeia nu are cum sa faca dragoste cu alta femeie, este imposibil din punct de vedere biologic, moral sa nu mai zic, insa unii s-au obisnuit cu pacatul si a devenit ceva ...normal. Homosexualismul apare cu timpul si intr-o familie fara Dumnezeu,fara credinta logic, daca esti prostit prin faptul ca omul este ce-a mai inteligenta creatura, ca omul are libertatea de a face ce vrea, ca nu exista Dumnezeu, ca din ce in ce mai mult homosexualismul este promovat, ca "dragostea " nu are limite normal ca iti vin ganduri si ganduri. Nu exista un cuplu de homosexuali care nu fac o perversiune, ei nu sunt impreuna pentru ca se inteleg extraordinar de bine, si ca vor actiune carnala, gandire bolnava ce au ei.

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Nu am auzit niciodata de asa ceva, dar dupa parerea mea ei nu o sa stea foarte mult impreuna, ceea ce i tin legati pe ei 2 este perversiunea, decat atata stiu, dar am o intrebare, de ce tot sustii homosexualismul? esti unul din ei? fara nici o jignire

Răspuns utilizator avertizat
| Adrianetc a răspuns (pentru Ruines):

Ai partea ta de adevar legat de investirea in "lucrurile sfinte ", si eu m-am cam saturat sa vad biserici cu jdemii de cupole, si hainele cu fir de aur pe cand saracul roman se gandeste daca are de mancare pentru ziua de maine.Da, nu am cunoscut un cuplu homosexual, si nu vreau sa judec dar eu cred in Dumnezeu, si El spune ca nu este bine ce fac ei, nu este corect, daca s-ar intoarce la Dumnezeu si-ar da seama de ce fac, daca vrei poti asculta asta : http://audio.resursecrestine.ro/......au-sodomia si scuze, credeam ca esti baiat :D toate fetele cu care vorbeam erau gen : da frate lasa-ma, n-ai viata? esti stresant.

| NOname a răspuns (pentru Adrianetc):

"...eu cred in Dumnezeu, si El spune ca nu este bine ce fac ei, nu este corect..."

Bine că incestul e în regulă pentru Dumnezeul tău...sau căsătorirea femeilor violate obligat-forţat cu violatorul...

http://www.tpu.ro/......ina-2.html

| Adrianetc a răspuns (pentru NOname):

Este bine ca esti pro perversiune si scarba, "egalitate ", eu zic ca ar trebui sa te mai gandesti, dar aroganta la tine este mare.

| Lynnfield a răspuns:

Este valabila doar pentru turisti.

| Buresbista123 explică (pentru Lynnfield):

Pentru toti cetatenii Romaniei, nu au treaba turistii cu asta pentru ca ei au alta nationalitate

| oprintesa a răspuns:

Bai oamenilor, (nu ma pot abţine, ca vad aici prea multi mari creştini cu citate din biblie), eu zic sa va potoliti! Voi chiar credeţi ca Biblia a fost scrisă de Iisus hristos? Poate, intr-un trecut indepartat, dar oamenii culţi ştiu că a fost modificată de-a lungul anilor chiar si de Sf, Constantin, care surpriza, s-a botezat abia când era pe moarte ca sa nu bată la ochi, el se ruga la zeul soarelui. Nu vedeţi cât misogism e in biblie? Cate lucruri care parca nu se potrivesc? Asta pentru ca voi învăţaţi după dictarea unor conducători, in nici un caz a lui "Dumnezeu ". Cartea aceea e o simplă strategie de a lor, pentru mai multe informatii aveti google. Mai departe cu ce sunteti voi mai breji decat islamisti sau budistii sau oamenii care se rugau la zeii greci etc? revenind la subiect, in curand o sa se legalizeze si la noi casatoria persoanelor lgbt. Baftă vouă, aştept să vă treziţi si voi, să lăsaţi biblia şi să învăţaţi nişte fizică cuantica ceva, eh?

| Asy3 a răspuns:

Nu sustin aceste relatii, insa mi se pare incorect sa nu poti sa alegi cum vrei sa fii.Asa cum noi gresim cu tot felul de lucruri ar trebui si ei sa aleaga ce vor sa faca fie si ceva gresit uneori.

| Buresbista123 explică (pentru Asy3):

Gresit din punctul tau de vedere... daca luam in considerare ca homosexualitatea ar putea fi genetica

| zaf1987 a răspuns:

Si eu sunt de parere cu gogu. voua v-as baga un dop sa va mai potoliti.voi astia care sunteti altfel decat normali sunteti cei mai mari hartuitori.voi violati copiii si faceti avansuri si persoanelor mature in mod insistent.sa va fie rusine. sper ca ati vazut stirea cu ala de s-ia bagat ciocanul in fundbig grincat de dus sa fi? du-te si i-a o femeie si sa vezi ce bine e, ca asa te-a lasat dzeu sa te casatoresti cu o femeie.

| Buresbista123 explică (pentru zaf1987):

Ai un mod de gandire barbar,evident avand in vedere ca DZ,prietenul tau imaginar iti dicteaza actiunile in viata,tocmai acest personaj mitic,care in carticica aia promoveaza sclavia,violul si crima, ce sa i faci e greu cu voi astia care nu ganditi, nu va puneti intrebari, nu va documentati si faceti pe voi in chiloti de frica pentru ca nu va cunoasteti absolut deloc, aveti o imagine data de societate dar cand privesti in interior ramai perplex...

| zaf1987 a răspuns (pentru Buresbista123):

Du-te frate in alte tari daca va iubiti asa mult.eu unul daca v-as vedea de mana v-as lua la bataie.asta nu e un subiect de discutat aici.pacat ca va inmultiti pentru ca ademeniti oamenii si copii si le distrugeti vietile.prefer sa am un copil care sa umble cu vagaboante in fiecare seara decat sa il vad cu un barbat.nu va e rusine de parintii vostri care v-au facut? de ce nu va ganditi ca ei sunt barbat si femeie si asa e normal!

Răspuns utilizator avertizat
| Pomperu a răspuns:

Homosexuali sunt impotriva firii,genetic... o prostie, totul tine de propria decizie, daca te minti singur ca e datorita parintilor tai atunci. e clar, totusi casatoria este intai privita din punct de vedere religios, nu social avand in vedere statul, iar totul este specificat clar avand in vedere aceste relatii, in primul rand de ce ar vrea 2 persoane de acelasi sex sa se casatoreasca? daca ei sunt in potriva legilor firii, de ce doresc sa faca ceva firesc? ce s-ar alege de cei ca mine(nu sunt inca major)pentru ca multi nu au puterea sa faca diferenta dintre bine si rau, multi sunt naivi, relatiile intre 2 persoane de acelasi sex trebuie combatute, sa fii homosexual NU E O BOALA, ESTE O ALEGERE si poate fi schimbata, societatea trebuie sa se dezvolte comform moralitatii si comform firii...

| Buresbista123 explică (pentru Pomperu):

MA intreb cum de esti tu asa de sigur ca niste o alegere? daca zici ca statul priveste religios casatoria si nu bazat pe lege cred a mai ai mult de invatat despre lume si despre tara in acre traiesti,o tara seculara,in care religiile nu au ce cauta in politica statului.Iar sa zici ca daca casatoriile ar fi permise,atunci toti si ar trage-o in gaaooo...e aberant!---ce face un om in dormitor e problema lui si numai a lui atata timp cat nu incalca vreo lege, dar o tara care se vrea democrata trebuie sa accorde drepturi egale tuturor cetatenilor ei indiferent de rasa, religie, preferinte sexuale etc
Unele tari de pe glob fac asta, din fericire unii mai si gandesc...Anglia,Franta,Spania,Suedia,Olanda,Canada si altele au legalizat casatoria de ceva timp...

| pceli2007 a răspuns (pentru Pomperu):

Subscriu

| Pomperu a răspuns (pentru Buresbista123):

straight face nu am spus asta, fii mai atent.Cred ca pe mamicuta ta o cheama Vasile, nu am alta explicatie... si da,ai mare dreptate,religia nu are ce cauta in politica, dar politica ce cauta in religie? si cam la ce te astepti de la cei doi fericiti sa faca? sa fie tandri unu' cu altu' si sa se priveasca in ochi? cred ca te-ai uitat la prea multe comedii de genul acesta, eu am scapat de orice problema din punct de vedere rasist, dar asta e trecut de asa ceva, e o tumoare a lumii si trebuie extirpata nu lasata sa creasca ba chiar stimulata si nu ma luati pe sus ca ce ma doare pe mine unde si-o baga, eu nu vreau sa vad 2 poponari care-si baga limba-n gat pe strada si sa mai aiba si un copil de mana

| Buresbista123 explică (pentru Pomperu):

Tumoare e gandirea ta infecta, orice om e liber sa faca ce vrea in intiimitatea lui atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni, tu esti un taran coclit cu mentalitate de cacao care se crede sugubat

| Pomperu a răspuns (pentru Buresbista123):

K...nu te opreste nimeni sa te *** in cur, dar sa nu te superi cand o sa iti mai zica cineva ca esti poponar.