Întrebare recomandată | IForgotMyNameAgain a întrebat:

Ce parere aveti despre casatoriile dintre persoane de acelasi sex? Credeti ca ar trebui legatizate si in Romania, sau dimpotriva, sa ramana interzise?

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

Susţin drepturile omului, egale pentru toţi.
Toţi, indiferent de orietarea sexuală, ar trebui să aibă dreptul la iubire, la fericire, la familie...
Legile actuale din România (şi din multe alte ţări, în care încă predomină şi se încurajează prin însăşi Constituţia discriminarea, homofobia), în ceea ce priveşte acest aspect, mi se par involuate şi nedrepte. Limitează unor oameni libertăţile dintre cele mai umane şi fireşti, fără vreun motiv plauzibil.
Până şi copiii sunt mai deschişi la minte, mai înţelepţi şi mai corecţi, decât unii adulţi şi unele legi.
http://youtu.be/8TJxnYgP6D8

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NOname):

Video-ul e genial. Dovada ca oamenii nu se nasc homofobi. Le este impus de societate.

| NOname a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Corect. Cum niciun copil nu se naşte rasist, aşa niciun copil nu se naşte nici homofob; deci dacă ceva şi este nenatural, acel ceva este mai degrabă o mentalitate greşită, o ură iraţională impusă de societate, mai ales în unele comunităţi (majoritatea religioase).

Este stupid, nesimţit şi bolnav să te simţi deranjat de relaţiile consensuale între adulţi, care nu te privesc (de orice fel ar fi ele) şi să consideri că ai dreptul să încalci celorlalţi acest drept, absolut firesc.

Mentalitatea celor cu pancarde anti-LGBT a rămas, din nefericire, la nivelul Evului Mediu, când alergau cu furci după "vrăjitoare", ardeau oameni de ştiinţă şi distrugeau pe oricine era diferit/incomod.
http://i.imgur.com/6ZleOMW.jpg
http://i.imgur.com/NxgGfaF.png

| DarkAndDreary a răspuns (pentru NOname):

Imi amintesc ca vazusem un reportaj despre parada gay in Romania, iar dupa a inceput "Marsul oamenilor normali" sau ceva de genul. Ei sustineau "casatoria normala". Nu stiu ce inteleg ei prin "normal".

| NOname a răspuns (pentru DarkAndDreary):

O aroganţă stupidă şi tendenţioasă.
Unii se luptă pentru că drepturile chiar le sunt încălcate şi îşi fac măcar o zi pe an în care se pot simţi auziţi şi liberi (să nu se mai pretindă că sunt inexistenţi, pe modelul Rusiei sau ţărilor musulmane), iar alţii, cu drepturile intacte, dar nesimţiţi, în loc să-i susţină sau măcar să-şi vadă de treaba lor şi să nu le îngreuneze viaţa, îşi bat joc, ca nişte idioţi.
Dacă asta încuiaţii şi mitocanii homofobi etichetează ca "normal", mă bucur că nu sunt.

116 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Ce ţărănie e încă la noi...
Suntem cu vreo 50 de ani în urma ţărilor civilizate.

| JohnnyBi a răspuns:

Eu as interzice dovezile de afectiune in public (gen tandreturi, sarut, pipait, etc). si pe baza asta, fiecare sa faca ce vrea in limita bunului simt.

| BiuL a răspuns:

Eu sustin apelarea la o cale de mijloc : uniunile civile. Cei care se afla intr-o astfel de uniune au aceeasi drepturi ca si cei casatoriti, sunt recunoscute de lege, fac o petrecere etc insa numele e diferit si putin unele chestii legale. Practic nu mai discriminezi cuplurile formate din persoane de acelasi sex, dar pastrezi casatoria in varianta clasica :o femeie si un barbat. Scopul casatoriei este intemeierea unei familii, iar doua femei sau doi barbati nu pot, evident, da nastere copiiilor.

| Narcis2007 a răspuns:

Nu sustin astfel de casatorii

| sappy a răspuns:

Sincer imi e indiferent, dar tare mi-as dori legalizarea lor pentru ai vedea pe fariseii credinciosi ce ar face!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru sappy):

A ha ha da sa stii! sa vezi atunci scandalu dracului!

| Fatamuntilor a răspuns:

Sincer ma declar PRO, dar in Romania putin probabil ca asa ceva va si posibil.Asta intr-o tara membra a Uniunii Europene de ceva ani.
Trebuie schimbata mentalitea romanilor vizavi de acest lucru.
Au fost idei de legalizare a casatoriilor gay in Romania dar a fost respinsa
In fond ei sunt o minoritate, iar familia traditionala va fi primodiala!

| Mădă0611 a răspuns:

Noua ni se pare scarbos ca ne gandim ca se saruta si fac altceva, dar si intre heterosexuali e scarbos daca respectivii sunt scarbosi, si un copil, ca lumea se gandeste automat la adoptie, o sa fie dezgustat sau traumatizat fie ca vede 2 homosexuali sau doi heterosexuali facand anumite lucruri.
Daca unii au dreptul sa se casatoreasca, si ceilati ar trebui sa aiba, doar tot oameni sunt.

| sublime89 a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu vor fi legalizate si la noi, pentru ca aici e vorba de drepturile omului. Va fi la fel ca si in cazul drepturilor cetatenilor americani de culoare, probabil.

| Mayar a răspuns:

Ar trebui interzise astfel de lucruri peste tot in lume. Doar nu trebuie incurajata nebunia si prostia. Ce educatie, ce imagine distorsionata vor avea copii lor? S-ar ''naste'' o noua generatie de copii aiuriti.

| Alcyon a răspuns:

Din partea mea, n-au decat sa faca ce vor. Totul e sa nu li se mai faca propaganda. Multi tineri (adolescenti in special) n-au inca o identitate sexuala clar conturata. Si daca vad femei cu barba la TV si alte aiureli, devin confuzi. Incep sa se intrebe: eu-s baietel sau fetita. Si nu mai stiu nici ei ce sa creada. Iar tinerii respectivi pot s-ajunga sa sufere de anumite tulburari. Sigur, lozincile precum: libertate, drepturi egale etc. suna bine. Totusi, e nevoie si de reguli. Trebuie sa privim problema din mai multe unghiuri, ca sa nu ne trezim mai tarziu cu o societate degenerata si bolnava psihic.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alcyon):

Daca nu sunt prea indiscret, imi poti spune daca ai copii?

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Alcyon):

Sunt mai multi degenerati si bolnavi psihic printre heterosexuali. Barbati sau femei care si-au omorat partenerul cu sapa sau toporul, femeile care si-au ingropat copii de vii, las-o p-asta cu societatea degenerata ca macane rau.

Tinerii n-au o sexualitate definita? Te asigur ca un om care se naste hetero va ramane hetero si cel mult devine bisexual. Cu sexualitatea te nasti nu o dobandesti ca pe buletin dupa tara in care te afli. Libertatea are desigur reguli nu insa cele pe care le crezi tu. Altfel spus nu poti cenzura ceva care nu contravine drepturilor omului.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Sa se duca dracu 1000 ani sa nu-i vad! Numai ideea in sine ma scarbeste.Desigur ca aici ma refer la relatia barbat>barbat. Lesbienele nu ma deranjeaza chiar deloc.

| DarkAndDreary a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Bineinteles.
"Urasc homoseualii! Dar lesbienele... lesbienele imi plac"

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Si cam ce ai vrea! Sa le urasc? I-am a man for god's sake!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Tu realizezi ca 'gay' inseamna si man on man, si girl on girl.
Deci cum poti sa urasti homosexualii, dar sa-ti placa lesbienele?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Stiu ma ce inseamna dar o femeie pentru mine-i tot femeie!

| Emmeii a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Dacă erai " a man " nu afirmai cum că "Sa se duca dracu 1000 ani sa nu-i vad! Numai ideea in sine ma scarbeste.Desigur ca aici ma refer la relatia barbat>barbat. Lesbienele nu ma deranjeaza chiar deloc.". Ar trebui să pui cuvintele cap la cap înainte să le şi publici, nu trimite dracului pe nimeni. E problema fiecăruia pe cine iubeşte şi ce simte! Homosexualitatea nu e legată doar de relaţiile sexuale dintre aceştia, ci şi de sentimente; iar tu când ai spus că nu ai nici o problemă cu lezbiencele, te-ai referit strict la actul sexual dintre ele, sau gesturile tandre. Închide ochii când vezi persoane, femei sau bărbaţi, gay!

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru Emmeii):

Bate-ma cu un covrig! La femei nu as putea sa inchid ochii!

| Emmeii a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Ai încercat să faci o glumă? La femei nu îi închide dacă savurezi asta atât de mult, dar fii mai cinstit şi cu restul. * no offence *

Răspuns utilizator avertizat
| umbramilenium a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Să presupunem că te-ai fi născut cu o altă orientare sexuală şi pur şi simplu nu te-ar atrage sexual o femeie, ce-ai face? Nu te-ai împăca cu ideea? Ai încerca să-ţi întemeiezi o familie ca oricare alt bărbat heterosexual alături de o femeie, prefăcându-te ceea ce nu eşti?

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru umbramilenium):

Momentan gandirea mea nu-mi da voie sa concep o alta orientare.Mi se pare ceva bolnav.

| umbramilenium a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Eu nu-ţi ziceam să concepi o altă orientare.
Eşti prea orgolios să-ţi imaginezi viaţa din postura unui alt om care e judecat pentru că iubeşte şi pentru că natura i-a oferit o altă percepţie asupra dragostei decât nouă. Ar trebui să te gândeşti că este doar o preferinţă şi, dincolo de aceste preferinţe, suntem toţi la fel. Nu este ceva bolnav, te asigur eu. Sunt atâţia homosexuali inteligenţi şi cu nivel de cultură ridicat în comparaţie cu cel al unui heterosexual, care are IQ-ul mai mic decât numărul de la pantofi. Orientarea sexuală nu defineşte coeficientul de inteligenţă, normalitatea sau anormalitatea.

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru umbramilenium):

Nu pot sa ma pun in pielea lor. Cum sa ma gandesc ca as saruta un alt barbat sau ca mi-ar putea placea sa ma bag seara in pat langa el. Cum sa-mi manifest instinctul de aparare, de protejare a persoanei de langa mine cand poate foarte bine sa aiba singur grija de el.Cum sa-l consolez cand sufera emotional daca eu vad asta ca o slabiciune de caracter la un barbat. Unde mai este notiunea de familie daca eu nu simt nevoia sa-i ofer grija, protectia, iubirea pe care vreau si instinctual simt nevoia sa i le ofer unei femei. Daca tu gasesti raspuns la intrebarile astea poate ca sunt dispus sa vad si versiunea lor.

| umbramilenium a răspuns (pentru FABULOSUL6000):

Nu toţi homosexualii sunt pasivi. Ceea ce înseamnă că nu toţi au o latură efeminată sau nevoie de protecţie masculină. Dacă se iubesc şi întreţin relaţii sexuale, nu înseamnă automat că unul din parteneri protejează pe celălalt.

| Duucu a răspuns:

INTERZISE!
Din contră, ar trebui luate măsuri drastice împotriva acestor cupluri.

| AlexanderAdrian a răspuns:

1. Casatoria civila sau parteneriatul civil cum vreti sa-l cheme trebuie legalizat din motive evidente si logice ce tin de bunul simt, civilizatie si drepturile omului, egalitatea in drepturi samd

2. Casatoria religioasa - Nu vad pentru ce anume un cuplu de gay sau lesbiene s-ar casatori MAI ALES la noi in tara intr-o biserica avand in vedere ca biserica ortodoxa e extrem de virulenta, violenta si mizerabila cand vine vorba de asa ceva. Vreau sa amintesc faptul ca biserica catolica este cea care prin mentalitatea mai moderna si relaxata a adoptat aceste casatorii fara probleme, desigur in tarile unde nu e ilegala.

Din pacate biserica ortodoxa ne tine intr-un ev mediu psihologic si de mentalitate intr-atat incat uneori ma sperie.

Cu o astfel de indoctrinare ideologica religioasa, ma tem ca nu suntem pregatiti. Insa o lege privind parteneriatul/casatoria civila ar trebui promulgata cat mai repede.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Domnu krakilla cred ca esti relativ neinformat. Conform legii, daca un cuplu traieste, dovedibil, in concubinaj, deci fara acte de casatorie, timp de 5 ani, legea confera drepturi concubinilor dupa despartire. Gandeste-te pur si simplu ca moare unul din parteneri si ca defunctul ar fi dorit sa-i lase partenerului bunurile sale, dupa ce-au trait ani zeci de ani impreuna. Ei bine de-asta e nevoie in primul si in primul rand. Drepturi civile egale.

| DenisIonut01 a răspuns:

Interzise.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt nici pro nici anti. Toti avem dreptul la exprimare, la iubire.
Da, nu este normal sa vezi cupluri de barbati sau femei(e impotriva pegilor lui Dzeu Tatal, dar e loc si pentru ei in Univers). In ce privete copiii in cazul lor!? Ei bine aici este p reala problema.
Vor fi marginalizati la scoala, traumatizati(ca asa e sistemul Sa distrugem nu sa sustinem, nu sa ajutam). Dincolo de acest aspect ce sanse are acel/acei copiii sa aiba o viata sexuala hetero in urma acestei experientei de o viata pana la urma(sa traiesti 16/18 ani in acest tipar de viata e o varsta totusi). Aici e singurul meu...in ce priveste acest tip de relatie.
Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea ar fi de ce au nevoie de casatorie? Nu se pot iubi si fara acte de la primarie? Am inteles ca exista cupluri heterosexuale care reusesc sa-si imparta fericirea si fara acte de la primarie sau popa. Ma indoiesc ca ar fi vorba despre acceptare, cei care au o problema cu homosexualitatea vor avea o problema indiferent daca ar fi sau nu legalizate casatoriile dintre persoanele de acelasi sex.

Nu am nici o parere personala despre legalizare in sine. Indiferent daca se vor casatorii intre ei sau nu eu tot o lingurita de zahar imi voi pune in cafea, dimineata.

| NOname a răspuns (pentru anonim_4396):

"Intrebarea ar fi de ce au nevoie de casatorie? Nu se pot iubi si fara acte de la primarie?"

Krakilla, din cauza birocraţiei şi anumitor legi, actele ce atestă căsătoria într-un cuplu deseori pot aduce avantaje, iar lipsa lor - dezavantaje.
Explicaţia mai detaliată în răspunsul meu de aici:
http://www.tpu.ro/......riage-and/

...deci nici în cazul persoanelor LGBT nu e neapărat doar un moft, deşi nici dacă ar fi, nu văd de ce ar trebui să le fie interzis, când toţi ceilalţi au liber la el.
Toţi ar trebui să aibă dreptul de a se căsători cu cine vor, iar că fiecare în parte alege să-l folosească sau nu (din fel şi fel de motive) e partea a doua şi irelevantă. Ideea e să nu existe interdicţii cretine şi nedrepte şi discriminări idioate, primitive şi fără sens. Este drept ca de un drept (ce teoretic ţine de dreptate) să poată beneficia toţi, nu doar cei cu "părul blond" şi "ochii albaştri".

| FABULOSUL6000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar o sa te ineci cu cafeaua aia cand o sa-i vezi cum se ling ostentativ prin parcuri!

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

"Intrebarea ar fi de ce au nevoie de casatorie?"

Aceasi intrebare se poate pune si persoanelor heterosexuale. Daca astea au "nevoie sau motive" pentru casatorie, nu vad de ce am exclude "nevoia si motivele" persoanelor homosexuale pentru casatorie. Toti functionam la fel. Daca acceptam superstitia, subiectivismul sau slabiciunile unora, suntem nevoiti sa acceptam superstitia, subiectivismul sau slabiciunile toturor... Nu e corect la unele persoane sa inchidem ochii sau sa le aplaudam, iar pe altele sa le luam la intrebari. Dreptatea nu poate fi arestata de nimeni.

Probabil homosexuali, prin casatorie, vor sa intre si ei in rand cu lumea, printre oamenii "normali". Banuiesc ca pentru ei conteaza sa detina acelesi drepturi, asfel ei nu se mai vad atat de marginalizati... Aceleasi drepturi inseamna la fel de normali. Ei vor sa iasa din "anormal, murdar, stricat" si sa intre in normalul stabilit(considerat).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ok, atunci sa o punem si persoanelor heterosexuale. Eu deja am pus-o, tot nu am reusit sa-i vad rostul, mai degraba casatoria se datoreaza slabiciunilor umane si nu unor avantaje evidente (doar pentru ca ai acces la un imprumut mai mare de la o banca, datorita starii civile, nu inseamna ca nu va trebui sa-l platesti inapoi, de exemplu). Cand spun asta desigur ma refer si la neplacerile care intervin in cazul unui divort, avantajele par sa paleasca in fata avantajelor. Dar nu despre asta era discutia...

Casatoria reprezinta (cred ca inca mai e valabil) temelia societatii, in primul rand pentru ca reprezinta cea mai sigura metoda de a improspata populatia unei tari. Din moment ce homosexualii nu se vor reproduce nu vad ce rost ar avea dreptul la casatorie. Noname spune ca motivul ar fi niste drepturi, chiar nu cred ca vor muri fara ele. Tu spui ca vor sa intre in rand cu lumea. Nu au cum! Daca ar fi sa nu mai traim cu capetele in nisip si sa nu mai luam "politically correctness" ca si biblie poate am gasi puterea sa privim in oglinda si sa recunoastem ca homosexualii NU sunt normali. Prefera persoanele de acelasi sex, aceasta fiind o deviatie de comportament. Normalitatea este intr-adevar mai mult un concept dar cred ca putem fi cu totii de acord ca relatia mascul-femela reprezinta un concept irefutabil in natura si, drept urmare, in natura umana. Faptul ca se casatoresc nu ii va face peste noapte normali, ei tot un comportament deviant vor avea. Nu stiu daca asta ti-a scapat din vedere sau ii numesti "normali" pentru ca asa ai auzit ca da mai bine.

Homosexualii nu sunt normali, o repet doar asa ca sa va obisnuiti cu ideea. Asta inseamna ca am vreo problema cu ei? Desigur ca nu, avem loc cu totii pe pamant, nu am o problema mai mare cu ei decat asa avea cu restul populatiei pamantului. Sunt rezonabil, toti oamenii nu-mi plac in aceeasi masura. Dar nu voi apuca sa militez pentru dreptul lor de a se casatorii ca sa dovedesc lumii cat de intelept si permisiv sunt. Pentru ca asta inseamna cu adevarat sa fii intelept, sa ai capacitatea de a te detasa si de a privi o situatie in ansamblu. De exemplu, tu si Noname picati in extreme tocmai de teama ca discutia va fi acaparata de cei care sunt impotriva casatoriei intre homosexuali. Voi deja militati pentru ei, v-ati atasat si ati transformat o discutie intr-o cauza (desigur, plecand de la ideea ca nu sunteti pe invers, daca sunteti, pozitia voastra ar fi de inteles). Orice om care s-a obosit sa-si foloseasca creierul pentru 5 minute in viata stie ca libertatea si egalitatea sunt doar o iluzie a societatii de azi. Sa militez pentru a oferi o iluzie nesemnificativa, pentru o populatie devianta, mi se pare absurd. Asta nu inseamna ca nu ne sunt egali, cum spui tu, homosexualii au EXACT aceleasi drepturi ca si mine. Sa le acorzi dreptul la casatorie ar inseamna sa le dai un drept IN PLUS fata de restul populatiei pamantului si NU sa-i faci egali. Ei se nasc egali cu noi. Inca o confuzie pe care o faci din dragostea de a fi politically correct.

Ca sa fim intelesi, nu ma intereseaza daca de maine dosniacii ar avea posibilitatea sa se si casatoresca. Tot ce fac este sa pun problema altfel si sa sugerez niste contraargumente. Rasismul si homofobia sunt apanajul oamenilor mici.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Dintr-un anumit punct de vedere, eu pot fi de acord cu tine ca homosexualii au un comportament deviant, dar nu pot sa inteleg de unde scoti tu acel drept in plus acordat homosexualilor daca le oferi dreptul la casatorie. Spune-mi cate ceva despre acel drept(in plus) sa inteleg si eu la ce te referi. Ce iei in considerare, cum faci regulile de iti da cu plus in cazul lor...
Eu nu sunt influentat de Biblie sau de alte filozofii privind "politically correctness". Criteriul dupa care analizez este constructiv sau distuctiv. Pentru mine constructivul este normalul, iar distructivul este anormalul. Si fara favoritisme. Este nevoie de dreptate si egalitate pentru conditia de om si pentru o buna civilizatie.

"Orice om care s-a obosit sa-si foloseasca creierul pentru 5 minute in viata stie ca libertatea si egalitatea sunt doar o iluzie a societatii de azi." - Si normalitatea nu? Sa inteleg ca pentru o buna civilizatie dreptatea si egalitatea nu sunt indispensabile? Normal inseamna reproductiv, normal inseamna ceea ce ne dicteaza natura? Reproducerea e tot ce conteaza? Nu vad de ce ar fi anormal sa existe fiinte care nu se reproduc. Si ei sunt tot produsul naturii. Nu exista normal, normalul este in functie de noi.

Eu nu militez in favoarea homosexualilor, eu sunt pentru dreptate, egalitate si constructiv. Astea sunt normalul meu. Doar in functie de astea poti analiza ce este normal si ce nu. Argumenteaza-mi ca homosexualii sunt distructivi societatii, iar daca poti sa o faci, ei vor deveni anormali in ochii mei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Ca sa-ti raspund ar trebui sa reiau trei sferturi din raspunsul precedent si sa-l redactez in speranta ca de data aceasta il vei intelege si nu ii vei mai oferi alte interpretari. Nu sunt dispus sa-ti repet aceleasi lucruri pana cand te hotarasti tu sa-ti dai putin silinta cand citesti un text. Dar iti voi face un rezumat ca sa-ti fie mai usor sa intelegi data viitoare cand il vei citi.

Treaba cu drepturile sta simplu. Homosexualii deja au exact aceleasi drepturi ca si ceilalti cetateni, in acest moment. Tu vrei sa le mai oferi unul in plus. 1+1=2. Nu stiu ce ti-a scapat in acest exercitiu simplu.

Contructivul nu poate fi normal asa cum nici distructivul anormal tot timpul, o astfel de afirmatie este falsa. De exemplu, o eruptie vulcanica va fi distructiva, dar normala. Tradarea, minciuna, lasitatea vor fi distructive dar normale, atunci cand ne raportam la oameni. Poate asta e problema ta, tu nu stii ce inseamna "normal". Tu confunzi cu notiunile de bine si rau.

Dreptatea si egalitatea sunt indispensabile pentru "o buna civilizatie". Dar noi nu avem asa ceva. Pe pamanat majoritatea inca serveste minoritatea. Oamenii inca sunt controlati prin manipulare, religii si bani. Drepturile le ai doar in anumite conditii, in caz de razboi sau alt eveniment nu mai ai absolut nimic, peste noapte.

Normal inseamna reproductiv cand ne referim la natura. Ti-am explicat ca la clasa I, am impresia ca ma trolezi. In natura relatia "femela+mascul" este infinit mai apropiata de conceptul de normalitate decat relatia "mascul+mascul" sau "femela+femela". Poate e normalitatea un concept dar totusi exista niste legi universale pe care nu le putem ignora oricat de mult ne-ar placea filozofia. Daca nu vezi de ce e ar fi anormal ca fiintele sa nu se reproduca va trebui sa te duci inapoi la scoala si sa repeti clasele V-VIII. Pentru ca pe asta se bazeaza intreaga natura, inclusiv rasa umana, pe reproducere. Normalul este in functie de noi atunci cand nu contrazice legi universale, exista o limita peste care nu mai poti filozofa. De exemplu, fa in asa fel incat sa-mi explici ca e anormal ca oamenii sa traiasca cu oxigen sau ca e normal sa traiasca fara.

Din nou faci o confuzie. Distructiv nu inseamna anormal. Sa ai trei ochi ca si om nu va fi destructiv, dar va fi anormal. Sa te spargi la lorgean cu persoane de acelasi sex in loc sa faci copii nu va fi distructiv dar va fi anormal. Tu ai o problema cu intelegerea conceptelor. Oricum, eu nu am sustinut ca homosexualii ar fi distructivi. Dar totusi, prin prisma faptului ca nu vor face copii, le poti refuza dreptul la casatorie. Simplu. Casatoria asta reprezinta, intemeierea unei familii. Homosexualii nu isi vor intemeia nimic, se pot muta impreuna si fara casatorie.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Am sa-ti ignor prima parte a raspunsului. Nu inteleg de ce ai impresia ca ai spus ceva interesant, iar eu am ignorat...

Vad ca ai ocolit(bagand o ironie naspa), si o dai in stil religios, faci afirmatii care le sustii cu nimic. Te intreb altfel, ce inseamna pentru tine drepturi? Cred ca aici ai o limita.

Ce inseamna normal, ce este normalul asta? Vad ca ti-a scapat ca normalul se refera la oameni si ca este in functie de ei, motiv pentru care vrei sa-mi desfiintezi afirmatiile cu exemple de toata jena. Pe o parte arati ca nu putem vorbi de normalitate, iar pe alta parte imi vorbesti de normal. Totul se raporteaza la oameni, nu incerca sa-mi arati normalul sau anormalul in natura. Normalul este prezentul, obisnuinta, normalul este incapacitatea de a intelege niste lucruri, normalul este o piedica in gandire.

Vad ca esti de acord cu mine ca dreptatea si egalitatea sunt indispensabile pentru o buna civilizatie. Si eu sunt de acord cu tine ca nu prea avem asa ceva(sunt destui care le pun piedica...), dar nu inteleg acea completarea a ta. Si ce daca nu le avem, renuntam la ele, le ignoram, le sfidam?

"Normal inseamna reproductiv cand ne referim la natura." - Alta limita de-a ta(si mai ai tupeul sa ma trimiti pe mine la scoala). Nu exista in natura normal si mai putin normal, tot ce exista este normal, orice fenomen este normal, nu exista anormal in natura. Sunt nevoit sa repet, normalul si anormalul este doar in functie de fiinte. Legi universale? Glumesti, conditiile face "normalul", el indica doar prezentul. Peste ceva timp, nu se poate exclude ca, modul de reproducere va indica alt normal, spre ex, barbatul va fi superfluu reproducerii.

"Sa ai trei ochi ca si om nu va fi destructiv, dar va fi anormal." - Ce ai luat in considerare facand aceasta "deductie"? Anormal? Posibil, in subiectivism. Un ochi in plus va avea atat avantaje cat si dezavantaje, dar, inclin sa cred, el va avea mai mult dezavantaje la aceste conditii. Daca era necesar(avantajos) acel al treilea ochi, foarte probabil sa-l fi avut. Acel ochi in plus are nevoie de resurse, iar daca ele nu pot fi(tot timpul) asigurate, el inseamna distructiv(dupa logica mea).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ceva de-a dretul scarbos, pe bune....hai sa ne facem lumea asta atat de inconstienta. Daca de acum se pot legaliza astfel de legi, tineretul cum va fi pe viitor? Oricum este varza...

| Emmeii a răspuns (pentru anonim_4396):

În alte ţări este legalizat, şi sunt mult mai civilizaţi ca românii. ^^

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca casatoriile dintre persoane de acelasi sex este un pacat mare in fata Lui Dumnezeu, de aceea cred ca aceste "casatorii" sa ramana interzise.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

După părerea mea aceasta nu este o problemă deloc gravă pentru societate. Cu toții avem plăcerile noastre și suntem diferiți. Trebuie să gândim singuri și să nu ascultăm ceea ce spune restul lumi. După părerea mea poate fi acceptată și in România deși Biserica Catolică nu va fi de acord, aici nu este sfârșitul și în același timp nu este și ultima sperantă pentru cei care își doresc acest lucru. În concluzie eu aș spune da pentru că nu este corect să facem diferentă între persoanele care le plac ceva și persoanele care le plac altceva, daca înțelegi ce vreau să spun. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda, inca o propaganda marca TPU.
Te-ai facut gay in ultima perioada, sau mai corect spus, ti-ai descoperit adevarata identitate sexuala?
Mesajul?
"Noi suntem aici sa te bagam cu forta pe gat celor care nu te plac.Iti vom recomanda intrebarile, o sa le atarnam pe la toate usile si cine are ceva impotriva, logic, il vom scoate bolnav la cap!"
Inainte sa traga cineva concluzii si sa inceapa sa influenteze cu voturi, chenare si alte unelte propagandiste. Vreau sa spun ca parerea fiecaruia, nu mai conteaza! Adica "tu, soarece, n-ai voie sa te detasezi cu o opinie proprie la vreun subiect delicat."
Am observat ca oamenii nu mai aleg partea de adevar.Prefera recompensele, adica un vot, o funda.In felul asta nu mai avem de a face cu o parere proprie, ci cu o opinie pupincurista.
Acum despre astia "veseli".Nu vreau sa le stric fericirea, dar sunt cateva intrebari prin care voi evita alte reply-uri...
1. Urasc homosexualii? Aici e vorba de aspect ce tine de gusturi.Un barbat adevarat, nu va privi cu interes un intercourse masculin.Prin faptul ca ma obligi sa ma uit in alta parte, e echivalent expunerea pisicii proaspata taiata in doua de tramvai.Nu ma poti obliga sa imi placa amar, iute sau dulce.
2."Dar lesbienele iti plac nenorocitule? Inseamna ca privesti femeia ca pe un obiect, porcule!"
Da, imi plac femeile care isi fac orice, aici nu minte nimeni, dar mi se pare cam amuzanta paralela asta trasa intre femeia ca obiect sexual si sexul in trei cu doua femei.Adica stinge-mi lumina si baga-mi doi barbati in camera inlocuind femeiele, iar daca o sa am ceva de comentat insemna ca sunt bolnav, misogin(de parca as da vina pe o metamorfoza), prost crescut.
3."Ei misoginule! daca maine vine copilul tau la tine si iti spune ca este homosexual."
Well, o sa fie o palma cam nasoala, o sa-l accept si o sa-l protejez, atata timp cat nu se expune prin parcuri ca un exchibitionist, sa-i fac bagajele.
4.Casatoria cu forme legale intre persoane de acelasi sex.Bai, am vazut soarece dintr-ala de-l tii in cusca, cu carnet de sanatate si buletin.Inca o cireasa pe tort, cred ca ar face lucrurile gustos de amuzante.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de acord.

| Hakuouki a răspuns:

Ideologia mea este un pic diferita decat cea a celorlalti, personal as starpii drepturile omului, deci si pe acesta si deci, ar ramane interzise.

| DarkAndDreary a răspuns:

"Ce parere aveti despre casatoriile dintre persoane de acelasi sex?"
-Dragostea e dragoste.
"Credeti ca ar trebui legatizate si in Romania, sau dimpotriva, sa ramana interzise?"
-De ce nu?

| Blamely a răspuns:

Da, ar trebui, cât timp ambii respectiv ambele sunt de acord eu nu văd problema. De ce nu?!

| kteichd a răspuns:

Nu am nimic impotriva, din partea mea sa fie legalizate dar o singura chestie as prefera sa fie si nu doar la persoanele de acelasi sex ci si la hetero. sa nu influenteze copii ca "E mai bine sa fi hetero decat gay sau gay decat hetero"

| Ben00 a răspuns:

Miroase rau pentru copii.

| TPUuser199 a răspuns:

Nu am nimic cu aceste persoane. Am observat ca ele sunt mult mai sufletiste, si mai bune, deoarece au fost aspru judecate de`a lungul timpului!