| bobonel a întrebat:

In urma decesului bunicilor am devenit proprietarul apartamentului lor(in urma unui contract de intretinere). Dupa ceva timp, fratele meu a actionat in instanta in vederea anularii contractului spunand ca eu practic nu am avut grija de ei.Cum pot dovedi ca am avut grija de ei pe parcursul vietii lor?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In acest caz dovada se poate face prin orice mijloc de proba: acte de cumparare (de ex. pentru mobila, aparatura electrocasnica, alimente, medicamente, cheltuieli de inmormantare, etc) si cu martori care stiu ca ai prestat intretinerea.

| bobonel explică (pentru Ioandelasal):

In cazul in care nu mai am bonurile, proba se poate face doar cu martori?

| Violleta2022 a răspuns:

Ai locuit cu batranii in casa tot timpul, ca sa poti dovedii ca ai avut grija de ei? Sau ai dovezi de plata a mobilei, aparaturii din casa?
Daca nu, inseamna ca fratele are dreptate si mostenirea se imparte la toti copii batranilor si la nepoti, doar in situatia in care parintii vostrii au murit.

| bobonel explică (pentru Violleta2022):

Sunt martori care pot declara ca eu am avut grija de ei(alimente, medicamente, inmormantari, pomeni).

| Violleta2022 a răspuns (pentru bobonel):

Trebuie sa ai chitante, ca pomenile nu sunt "intretinerea" lor.
Asa poate spune si fratele, ca a participat cu alimente si restul, aducand si el martori.

In orice caz, de ce Dumnezeu te lacmesti la propietatea batranilor cand tie iti vien curand propietatea socrilor cu tota pamantul lor?
Ce faci cu 2 mosteniri tu si fratele tau, fara nimic?

| Violleta2022 a răspuns:

Tot nu ai spus cati copii au avut bunicii morti, ca sa stim la cati se imparte mostenirea

| bobonel explică (pentru Violleta2022):

1 singur copil.In contractul de intretinere este stipulat ca te vei ocupa si de pomenile lor.

| Violleta2022 a răspuns (pentru bobonel):

1. Eu am intrebat cati copii au avut batranii ( nu ce scrie pe contractul ala de intretinere).
Deci, cati copii au avut cei doi batrani?

2. Contractul ala de intertinere este un act oficial, semnat si legalizat la notar?

3. Sau este un act scris de mana, acasa si semnat doar de batrani?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru bobonel):

Se poate face si doar cu martori, dar este mai slaba decat in cazul ca ai avea si acte, mai ales ca reclamantul va aduce si el martori, care sa declare ca nu ai prestat intretinerea.

| bobonel explică (pentru Violleta2022):

Ti-am raspuns mai sus(1 copil). Eate un act facut la notar.

| Violleta2022 a răspuns (pentru bobonel):

In cazul asta, mostenirea tot poate fii disputata de fratele tau, fiindca tu nu ai actd e MOSTENITOR ci doar un act de intretinere a batranilor si atat.
El poate sa duca dosarul la Tribunal si sa ceara part de mostenire.
Apropo, daca si el aduce martori ca si tine, atunci are sanse ca mostenirea sa se imparta la doi, sau mai multi, practic la toti copii batranilor.