| Ioan1211 a întrebat:

Bună ziua, un vecin a făcut un contract de întreținere cu un alt vecin și acel vecin nu are grija de ea conform contractului.
Și vreau sa știu cum se poate contesta acest contract.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se poate cere revocarea contractului sat transformarea intretinerii in renta, printr-o actiune in judecata.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 2.260.Cazul special de revocare
  (1) Contractul de întreţinere este revocabil în folosul persoanelor cărora creditorul întreţinerii le datorează alimente în temeiul legii dacă, prin efectul contractului, el s-a lipsit de mijloacele necesare îndeplinirii obligaţiei de a asigura alimentele.
  (2) Revocarea poate fi cerută chiar dacă nu există fraudă din partea debitorului întreţinerii şi indiferent de momentul încheierii contractului de întreţinere.
  (3) În loc să dispună revocarea contractului, instanţa de judecată poate, chiar şi din oficiu, însă numai cu acordul debitorului întreţinerii, să îl oblige pe acesta să asigure alimente persoanelor faţă de care creditorul are o astfel de obligaţie legală, fără ca în acest mod să fie diminuate prestaţiile datorate creditorului întreţinerii.
  ART. 2.261. Înlocuirea întreţinerii prin rentă
  (1) Dacă prestarea sau primirea în natură a întreţinerii nu mai poate continua din motive obiective sau dacă debitorul întreţinerii decedează şi nu intervine o înţelegere între părţi, instanţa judecătorească poate să înlocuiască, la cererea oricăreia dintre părţi, fie şi numai temporar, întreţinerea în natură cu o sumă de bani corespunzătoare.
  (2) Atunci când prestarea sau primirea în natură a întreţinerii nu mai poate continua din culpa uneia dintre părţi, instanţa va majora sau, după caz, diminua cuantumul sumei de bani care înlocuieşte prestaţia de întreţinere."

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi si intreaba un avocat el stie legile, aici pe TPU numai domnul Ioandelasal stie ce trebuie sa faci.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In instanta, cu probe: documente, martori etc.
Orice contract se poate desface prin intelegerea partilor - la notar - sau de catre instanta de judecata.