| Bogdzzz a întrebat:

In ziua de 8 martie fetele pleaca acasa de la locul de munca si baietii pleaca cu 3 ore mai devreme la paintball. iar cei care nu vor sa mearga la paintball ii obliga sa munceasca cat tine programul de lucru. Cum vi se pare aceasta abordare? Se incalca un drept?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa parerea mea este corect si nu se incalca nici un drept sau prevedere legala.
Si participarea la paintball este o forma de socializare si intarire a legaturii intre salariati si profita angajatorului, asa ca cei care nu vor sa participe la aceasta activitate este corect sa respecte programul de lucru, avand in vedere ca 8 Martie nu este sarbatoare legala.

| darrio2007 a răspuns:

Nici un drept.

| Simpatic a răspuns:

Dar unde lucrati la google? pe noi nu ne obliga nimeni sa mergem la paintball din pacate, sau la fotbal ca mai degraba as juca pe sintetic
nu pot sa contest o procedura interna la un anume job, insa nu ar trebui ceva ce se face in scop recreativ sa fie obligatoriu, in opinia mea

| adryang78 a răspuns:

Nu se încalcă niciun drept. Dimpotrivă, este un gest amabil din partea angajatorului să vă dea drumul mai devreme de la muncă. Într-adevăr, frumos ar fi să facă la fel și cu cei care nu merg la paintball, dar nicio lege nu-l obligă, deci nu face nimic ilegal dacă îi obligă să rămână la muncă.

| Anonimul151 a răspuns:

Păi dacă nu vrei sa mergi la paintball poți merge pur și simplu acasă. Pentru că nu ești obligat. Adică părerea mea este că, indiferent ca exista atât femei cât și bărbați într un loc de munca drepturile sunt egale.

Majoritatea nu oferă liber de 8 martie. Iar dacă ar oferi nu ar trebui să ofere liber doar femeilor, doar pentru ca e 8 martie. Ci și bărbaților. Normal așa ar fi...

Pentru că degeaba pe femei le lasă acasă, iar pe bărbați practic îi obliga sa facă ceva ce poate nu vor. Este un gest frumos și cu chestia cu painball-ul.

Adică femeile sa meargă acasă, iar bărbații care pur și simplu nu vor la paintball sa meargă la lucru e cam ciudat.

Nu e nimic ilegal, dar...

| LaviniuA a răspuns:

Si fetele saracele de ce trebuie sa plece acasa? N-au si ele dreptul la rahaturi gen teambuilding? sad Adica e ca si cum le-ar zice - mergeti acasa, spalati, calcati, faceti mancare, cresteti copii.