| andy340 a întrebat:

Am permis categoria B. Conduc o duba masa maxima autorizata 3500kg si o remorca masa maxima autorizata de 1300kg. Este legal sau nu? In plus remorca nu este inmatriculata. Este doar inregistrata la primarie cu numar galben.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"f) categoria B:
1. autovehiculul a cărui masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg şi al cărui număr de locuri pe scaune, în afara conducătorului, nu este mai mare de 8;
2. ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg;
3. ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg;"
Fata de aceste prevederi poti conduce legal acest ansamblu doar daca masa totala nu depaseste 4.250 kg. De asemenea si remorca trebuie sa fie inmatriculata la Serviciul de inmatriculari.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu e legal. Era legal daca remorca avea pana in 750kg

| Începătorul988 a răspuns:

Nu, nu este legal.