| LanguageMaster a întrebat:

Judecătorul de drepturi și libertăți poate dispune la cererea procurorului, luarea unei măsuri preventive sau de siguranță?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate dispune aceasta in cadrul urmaririi penale, dupa trimiterea in judecata o poate dispune numai instanta de judecata.
De altfel ti-am citat prevederea art.53 Cpp la o intrebare anterioara, se pare ca n-ai citit-o atent, o repet:
"ART. 53.Competenţa judecătorului de drepturi şi libertăţi
  Judecătorul de drepturi şi libertăţi este judecătorul care, în cadrul instanţei, potrivit competenţei acesteia, soluţionează, în cursul urmăririi penale, cererile, propunerile, plângerile, contestaţiile sau orice alte sesizări privind:
  a) măsurile preventive;
  b) măsurile asigurătorii;
  c) măsurile de siguranţă cu caracter provizoriu;
  d) actele procurorului, în cazurile expres prevăzute de lege;
  e) încuviinţarea percheziţiilor, a folosirii metodelor şi tehnicilor speciale de supraveghere sau cercetare ori a altor procedee probatorii potrivit legii;
 f) procedura audierii anticipate;
g) alte situaţii expres prevăzute de lege."

2 răspunsuri:
| LanguageMaster explică (pentru Ioandelasal):

Poate dispune și prelungirea măsurii luate?

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru LanguageMaster):

Da, sigur ca poate, pe perioade de cate maximum 30 de zile, dar fara a depasi un anumit numar de zile, de ex. in cazul arestarii preventive perioadele insumate nu pot depasi 180 de zile.