| Necuvântător a întrebat:

Cum se interpretează de regulă acest text de lege?
"şi atunci când organul de urmărire penală sau instanţa are o îndoială asupra discernământului suspectului ori inculpatului în momentul săvârşirii infracţiunii ce face obiectul acuzaţiei"
Varianta 1. Chiar dacă suspectul/inculpatul nu a comis infracțiunea, discernământul lui este raportat la momentul săvârșirii infracțiunii ce face obiectul acuzației. Suspectul/inculpatul este obligat să coopereze, totodată fiind obligat să își dovedească nevinovăția ori să se autoîncrimineze, doar pentru faptul că a existat în momentul săvârșirii infracțiunii.
Varianta 2. Aceasta este interpretarea comunistă a art. 184 din CPP actual, în conformitate cu CPP din 1968. Se prezumă că suspectul/inculpatul a săvârșit infracțiunea ce face obiectul acuzației, acest fapt ne mai fiind pus la îndoială ci fiind pus la îndoială doar discernământul suspectului/inculpatului. Fapta ce face obiectul acuzației constituie cu certitudine o INFRACȚIUNE, deci scopul expertizei este responsabilizarea suspectului/inculpatului și tragerea la răspundere penală a acestuia. În acest sens se dispune luarea unei măsuri "medicale", privativă de libertate, cu caracter coercitiv. Acest fapt este relevat și de alineatul 7 al aceluiași articol: "Propunerea procurorului de luare a măsurii internării nevoluntare trebuie să cuprindă, după caz, menţiuni cu privire la: fapta pentru care se efectuează cercetarea penală, încadrarea juridică, denumirea infracţiunii; faptele şi împrejurările din care rezultă îndoiala asupra discernământului suspectului sau inculpatului, sesizarea comisiei medico-legale psihiatrice cu privire la refuzul suspectului sau inculpatului de a se interna, MOTIVAREA NECESITĂȚII LUĂRII MĂSURII INTERNĂRII ȘI A PROPORȚIONALITĂȚII ACESTEIA CU SCOPUL URMĂRIT. Propunerea împreună cu dosarul cauzei se prezintă judecătorului de drepturi şi libertăţi."
Varianta 3. Organul de urmărire penală inițiază un flagrant dar în momentul săvârșirii infracțiunii, în loc să acționeze cu promptitudine, are o îndoială cu privire la discernământul infractorului.

Răspuns Câştigător
| biasuru a răspuns:

Varianta 2