| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea a fost amenintata cu moartea si este si un martor, este vreo sansa ca eu sa fac o plangere la politie, sau ce trebuie sa fac in acest caz?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu poti face tu plangerea penala, este obligatoriu sa o faca mama ta, deoarece ea a fost amenintata.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 206.Ameninţarea
  (1) Fapta de a ameninţa o persoană cu săvârşirea unei infracţiuni sau a  unei fapte păgubitoare îndreptate împotriva sa ori a altei persoane, dacă este de natură să îi producă o stare de temere, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă, fără ca pedeapsa aplicată să poată depăşi sancţiunea prevăzută de lege pentru infracţiunea care a format obiectul ameninţării.
(2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
Plangerea trebuie facuta in maximum 3 luni de la data cand a fost amenintata, dupa aceea nu mai este luata in considerare.

| Adry05 a răspuns:

Nu cred ca ajunge un martor fara o dovada clara.
PErsoana care a amenintat-o poate primi ordin de restrictie, sa nu se poata apropia de ea.

| doctorandus a răspuns:

Amenintarea cu moartea trebuie sa fie credibila (realista), altfel nu va face nimic Politia, nici macar la plangerea ei.

| T0T a răspuns:

Degeaba ai un martor dacă nu ai și o dovadă concretă. Așa mă duc și eu la poliție și iau un "martor" și zic că tu m-ai amenințat cu moartea. Voi fi luat în considerare fără alte dovezi?

| Gerard9965 a răspuns:

Mama ta, cat si martorul trebuie sa mearga la politie si sa fie intervievate. Nu ezitati. Politia e scaparea ei.

| Bogdan2109 a răspuns:

Depinde de varsta pe care o ai, dar plangerea trebuie facuta chiar de catre persoana amenintata.Dar daca zici ca exista si un martor poti obtine un ordin de restrictie pe cateva luni.

| DinDa a răspuns:

Dacă ai peste 18 ani, poți face personal plângere la Poliție, dar mama ta poate să declare că nu îşi însuşeşte plângerea.
Dacă ai sub 18 ani, povesteşte cuiva, iar persoana respectivă poate face un denunț.
Martorul este cheia succesului în acest caz.