| Damon_8513 a întrebat:

Merg prin oras cu bicicleta si de multe ori aud diferite legi si unele se bat cap in cap deci vreau sa stiu legile pentru mersul pe bicicleta.

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu sunt legi care se bat cap in cap, exista doar doua reglementari privind folosirea bicicletei pe drumurile publice si acestea sunt OUG nr.195/2002 (art.35, 70 si 73) si Regulamentul de aplicare a acesteia, aprobat prin HG 1391/2006 (art.14, 15, 160 si 161). Sigur ca mai trebuie respectate regulile de circulatie pe dreapta si cele de prioritate, circulatia prin intersectii etc. Toate acestea le gasesti in Regulament.
Multi dintre cei care vorbesc despre aceste reguli o fac din auzite si in mod gresit. Citeste cele indicate de mine si o sa stii toate regulile direct de la sursa, respectiv dispozitiile legale. Numai bine!

| PetreConstanta a răspuns:

Sa te uiti numai inainte sa nu intri in stalp

| ElecktroFloweR a răspuns:

Draga Damon nu esti singurul si mie mi s-a intamplat. Dar nu este decat o regula importanta: "nu ai voie sa mergi cu bicicleta pana la 14 ani". Daca ai peste sti ca se merge dor pe banda galbena cu casca, cotiere, genunchiere, maniere, etc. Lasa si tu id la mesaj sa mai vorbim...batting eyelashes

| white02 a răspuns:

Respectarea semnalizarilor rutiere, purtatul de vesta reflectorizanta atat ziua cat si noaptea, bicicleta echipata cu mijloace luminoase de avertizare (far, stopuri) - acestea sunt lucrurile obligatorii de care trebuie sa tii cont