| AnonimMareMareMare a întrebat:

Nu m-a pasioant in copilarie mersul pe bicicleta, dar acum vreau sa invat. As putea invata oare intr-o zi sa merg pe bicicleta daca stau 4-5 ore sa invat?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Nu inveti pana nu cazi, e usor mersul pe bicicleta, chiar simplu, secretul e sa ai o sa nu foarte inalta si un cadru nu prea sus, atata tot. Pana sa ajung sa invat mi-am incasat niste julituri de am si acum semne, dupa mergeam cu ea parca zburam,, aveam o bicicleta clasica cu viteze, una rosie o tin minte si acum, cat am mai umblat-o, aia a fost bicicleta pe care am invatat sa merg, o sa vezi ca dupa ce inveti sa mergi o sa te plimbi cu ea zile in sir, vine vara,, baga mare, iei cateva cazaturi la inceput dar dupa o stapanesti.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Drimmero):

E o prostie partea cu cazutul. Eu as spune ca doar prostii cad frecvent. Am invatat sa merg pe bicicleta acum 20 de ani, si am cazut de doua ori:
-o data de pe loc, ca mi se prinsese siretul de pedala
-o data pe zapada, cand faceam "drifturi" si bineinteles ca mi-a alunecat bicicleta, si am ajuns pe burta in zapada, razand.

Oamenii normali pun piciorul cand vad ca se duc.
Sa mergem si pe ideea ca nu inveti sa conduci, pana nu faci accident? Nu inveti sa schiezi, pana nu iti rupi un picior, nu inveti sa tai cu drujba, pana nu-ti amputezi ceva?
Mersul pe bicicleta se invata prin exercitiu. La fel ca in orice alt domeniu, daca te lovesti, ceva ai gresit.

| Drimmero a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Exemplele tale sunt duse la extrem, oricine cade la inceput cu bicicleta, aici nu vorbim de biciclete mici, mare atentie, ma refer la cele destul de inalte. Nu pateste cine stie ce un incepator pe bicicleta, el abia reuseste sa stea pe sa, ce accident sa faca el cand maxim o sa se juleasca in cot sau la genunchi, daca e echipat nici macar o zgarietura nu va avea.

De acord, prin exercitiu, dar cazatura inseamna greseala si din greseli inveti, cu cat prinzi mai repede cu atat eviti cazaturile, ia in calcul si faptul ca nu toti prind din prima.

5 răspunsuri:
| SilentRain a răspuns:

Într-o zii, doua cu siguranță vei învăța, baftă

| Sofer a răspuns:

Vei învață dacă practici și cineva sa te ajute.

| Justme79 a răspuns:

Depinde de voința ta și mai ales sa fi atenta să nu te lovești happyeu prima data mi-a rupt aproape piciorul ca eram foarte nerabdatoare să învăț sa merg cât mai repede cu putință!