| Andrei789t a întrebat:

Mergem sa înscris un scuter la primărie doar cu talonul?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este destul, de altfel nu exista vreun act intitulat talon, exista doar cartea de identitate a vehiculului (CIV) si certificatul de inmatriculare sau inregistrare, dupa caz.
Ordinul MAI nr. 1501/2006, privind procedura înmatriculării, înregistrării, radierii şi eliberarea autorizaţiei de circulaţie provizorie sau pentru probe a vehiculelor, cu md. si compl. ulterioare, nu cuprinde procedura si actele necesare pentyru inregistrare a primarie ci doar ca primaria va emite o hotarare in acest sens, asa ca intereseaza-te la primaria localitatii tale de domiciliu sau vezi pe site-ul oficial, poate este pusa si hotararea privind inregistrarea.
Probail si la inregistrare sunt necesare aceleasi acte ca la inmatriculare (c.v-c., ITP, asigurare RCA, vechiul certificat de inregistrare) dar pentru siguranta mergi la primarie.

1 răspuns:
| ReddY25 a răspuns:

Non