| Nevermindd a întrebat:

Mi0a spus cineva ca in cazul pierderii buletinului, pentru eliberarea unuia nou, procedura este extrem de anevoioasa, grea, lunga( de cateva luni). Trebuie sa trimit un fel de anunt la Bucuresti si. o sa dureze chiar atat de mult?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Respectivul nu stia bine.
Pierderea cartii de identitate (nu cred ca ai avut buletin) trebuie anuntata la SPCLEP care a emis CI pierduta. Daca o sa duci un act oficial, cu fotografie destul de recenta, o sa-ti faca o noua CI, platesti doar noua CI si, eventual, te poate amenda cu pana la 40 de lei. Nu dureaza mai mult decat emiterea normala a unei CI.

| suffarstar a răspuns:

E mult mai simplu.Du-te la politie si iti vor spune cei de acolo.Mi se pare ca trebuie sa platesti o taxa de 6 lei.

| Arkhasas a răspuns:

Cine te-a minţit?