Întrebare recomandată | Stolo a întrebat:

In cazul pierderii cardului de sanatate dar si al buletinului, se poate face un card nou fara a detine noul buletin?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu. Oricum nu se mai fac buletine din 2002. Astea se numesc carti de identitate.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Salontanul):

Da,Salontanul NU se mai fac buletine.Cam toata lumea are carti de identitate!
Trebuie insa sa recunosti ca e mai usor asa.Tie nu ti se cere o copie dupa buletin?rolling on the floor

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu s epoate face fara buletin.
Dar trebuie luat cu inceputul:
1. Mergi si declari la Politie pierderea buletinului
2. Iti face alt buletin nou
3. Mergi la Directia de sanatate sa anunti ca ai pierdut carnetul de sanatate si ca doresti sa ti se elibere altul.

| Fatamuntilor a răspuns:

Act de identitate nou, apoi card.
E destul de neplacut, pana iti faci actul, pana iti vine cardul NU ai voie sa te inbolnavesti

| Adiadictie a răspuns:

Ce se poate face cu cardul de sanatate? Poti sa mergi undeva la o policlinica sa-ti faca analize?

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Adiadictie):

OBIGATORIU daca ai trimitere de la medic

| Voicu_Rus_1948 a răspuns:

Din cate stiu eu se poate elibera un nou card de sanatate, de data asta platind o mica suma dar bineinteles pe baza de carte de identitate.
Daca problema e ft. urgenta trebuie sa depui actele pentru. o noua carte de identitate si SA EXPLICI URGENTA SITUATIEI CU RUGAMINTEA SA-TI ELIBEREZE O ADEVARINTA (un fel de document provizoriu pana se intocmeste noua carte de identitate) PE CARE SA O POTI FOLOSI LA OBTINEREA CARTII DE IDENTITATE. Trebuie sa incerci asta.
Mult succes!

| andrei6898 a răspuns:

Daca ai copie după vechiul buletin si nu l-ai dat pierdut, da este posibil

| Salontanul a răspuns (pentru andrei6898):

Spune-i si individei alia de DonnaAlba ca nu se mai fac buletine din 2002.