| AvalohAlyn a întrebat:

Nu vi se pare că toate s-au scumpit sau se scumpesc? De ce?

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Simplu, PSD a marit pensii si salarii la stat, a dat bani la mafiotii de medici (ca sa urce si spaga pe care o dai), a marit salariu minim, a dat la profesori, la SRI, curte constitutionala, judacatori au dat enorm, asa ca, comerciantii au scumpit tot si de fapt nivelul de trai a scazut, pentru cei de rand, adica au marit cu 100 sa zicem si dai 150 la general zic. Deci au facut rau.

Insa nu au umblat ca sa nu se scumpeasca, nu au pus impozite mai mari la aia ca sa descurajeze sa scumpeasca, nu au facut impozit progresiv ca in toate Europa ca sa fie bani la buget, tot pe bogati ii avantajeaza, ca de la 35 % cat plateau, acu da 16, un amarat de la 18 da 16, ce a castigat? A dat bani din imprumuturi, alte datorii pentru UE. In UE dai impozit procentual mai mare daca ai mult venit, gandit sa ramai oricum cu mult si dupa asta, pentru bani la buget.
Sper ca ai inteles acum. Se scumpea si pana acum dar cu putin si lent.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunsul este foarte simplu si ma mir ca nu-l stii pana acum, cauza fiind inflatia.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Se scumpesc pentru ca inflația creste.