| anonim_4396 a întrebat:

Nulitate absolută pentru toate sentințele definitive ÎCCJ din ultimii 5 ani.
Păreri? big grin

28 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu o sa fie nici o nulitate absoluta si nici macar relativa. Deciziile CCR dispun doar pentru viitor si nu retroactiveaza.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

De asta am și spus că în țară - nimic - doar cele care n-au fost încă motivate

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Curtea Constituțională, cu majoritate de voturi:

1. A admis sesizarea formulată de prim-ministrul Guvernului României și a constatat existenţa unui conflict juridic de natură constituţională între Parlament, pe de o parte, şi Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, pe de altă parte, generat de hotărârile Colegiului de conducere a Înaltei Curți de Casație și Justiție, începând cu Hotărârea nr.3/2014!, potrivit cărora au fost desemnați prin tragere la sorți doar 4 din cei 5 membri ai Completurilor de 5 judecători, contrar celor prevăzute de art.32 din Legea nr.304/2004 privind organizarea judiciară, astfel cum a fost modificat şi completat prin Legea nr.255/2013
Totuși e constată existența conflictului pe aproape 5 ani, nu doar pentru prezent. happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a venit motivarea si nici solutia de la ccr inca. Dar daca e asa va fi un mare ****. Procese peste procese, repetari peste repetari intr-o justitie care si asa e sufocata

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

S-a pronunțat deja Curtea, în trecut, pe nulitatea absolută.
decizia 302/2017
36. Din această perspectivă, Curtea observă că, în prezent, nulitatea
absolută intervine în cazul încălcării normelor referitoare la compunerea
completului de judecată;

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Probleme mari vor fi la cedo, că în țară nu se mai prea poate face nimic, apropo

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand citesc raspunsurile tale simt cum jubileaza haita de infractori care se bucura de fiecare lovitura pe care o incaseaza justitia

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Justiția a încasat o lovitură prin faptul că Livia Stanciu și cu Tarcea au încălcat 5 ani voit o lege clară?
ceva mi-e neclar...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Noroc cu infractorul Dragnea ca repara el tot

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Contează cine o face?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Normal. Nu are cum un infractor gata gata sa primeasca a4a condamnare sa faca ordine in justitie.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Foarte bună gândire rolling on the floor
constat doar că singura condamnare definitivă a venit de la un complet ilegal constituit
Pe aceeași logică, pot sa mai zic și că președintele completului ăla ilegal e una despre care s-a dovedit că a băgat un om nevinovat la pușcărie.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si mai are doua condamnari de la complete perfect legale. Si la ccr unul din judecatori sta ilegal acolo ca mandatul sau e expirat... dqr detalii.

E dovedit ca Dragnea e un infractor. Un infractor nu are ce cauta in procesul de reforma a justitie. Simplu. De bun simt, doar ca voi psdistii nu stiti ce e ala bun simt, altfel dinti stricati nu era al 3lea om in stat

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

N-are nicio treabă condamnarea la fond, știe oricine că e total irelevantă. Mititelu de la Craiova câștigase 200 și ceva de milioane de euro la fond, ca fapt divers.
Și la CCR e și un judecător despre care CEDO a spus că a încălcat dreptul la un proces echitabil, apoi ÎCCJ l-a achitat definitiv pe un om care executase deja condamnarea...detalii. laughing
Despre Lăzăroiu sunt de acord că nu mai are ce căuta acolo. Dar e aceeași interpretare pe care a dat-o și CSM-ul legat de oug 92 despre procurorii numiți în funcție (nu delegați) care nu îndeplinesc condițiile. Lăzăroiu a fost numit pe legea veche. Dacă afirmi că nu are ce să mai cauteîn funcție, ești de acord și că procurorul din dosarul TEl Drum, că e cel mai cunoscut caz, nu are ce să mai caute în funcție.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

...er-1539395

încă o lovitură pentru justiție, nu?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Deja omul e disperat, se leaga de orice firmitura administrativa.

Oricum lucrurile sunt mai mult decat clare despre ca.catul facut de psd in justitie. MCV, raportul CE, rezolutia impotriva Ro... lucruri mult mai credibile decat haita de hoti rosii.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Păi și nu e normal să se apere cum poate mai bine? rolling on the floor
MCV... până și Iohannis a încălcat ieri MCV-ul că n-a respectat avizele CSM... apropo. rolling on the floor
Un că cat e în justiție de cel puțin 15 ani, nu de acum.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa opresti judecarea tuturor dosarelor mari din cauza ca tie iti arde cu.rul ca mergi la inchisoare, desi ti s-a facut primul motf... nu e o lovitura pentru justitie? E deja o lovitura mitocaneasca, sub centura

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Păi să încalci din 2014 cu BUNA ȘTIINȚĂ o lege clară nu e o încălcare flagrantă a separației puterilor în stat?
Dacă nici justiția nu e legală, cum poate face dreptate?

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Cum îl poate judeca pe unul care a încălcat legea un complet format încălcând legea?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa cum mai ziceam, noroc de Dragnea, bunatatea astea de om, corectitudinea asta de om, cum repara el toate chestii din 2014 incoacea, cum face el dreptate la oamenire...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Simplu.
Corectitudinea judecatii si chititele administrative nu au niciun punct in comun.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Atunci ce ar fi rău dacă ar alege el 5 judecători care să formeze completul care-l judecă thinking

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai e mult pana sa faca asta

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Păi și ce ar fi rău? ce treabă ar avea cu corectitudinea judecății o chichița din asta...

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, nu ar avea treaba.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

E logica talaughing
cum poate el să creadă că dacă președintele completului e numit și nu tras la sorți nu e corect...

| MadalinG99 a răspuns:

Da sigur, sa vezi procese dupa.