| anonim_4396 a întrebat:

Numele Daniel si Danil este acelasi nume?

6 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Nu e este acelasi numele. Dar niciun nume nu poate fi considerat la fel. Doar poate sa aiba aceeasi radacina, sa fie o abreviere, alintare etc.De exemplu, eu am un coleg de camera Vasilica, deci asa ii scrie in buletin.Nu pot sa-i zic Vasile fiindca pe el il cheama clar Vasilica laughing). Si n-am glumit in legatura cu treaba asta. Cert e k ce scrie in buletin, asa ramane.Adica ala e numele tau real fie ca iti place sau nu

leonardk
| leonardk a răspuns:

Cred ca Daniil era forma veche a lui Daniel.

| kh1ss a răspuns:

Nu e acelasi nume

| maryana5 a răspuns:

Nici nu rimeaza straight face
sau mai sti thinking
adica poate ai uitat tu sa pui litera -e- la "Danil"
sau aia care au inventat numele thinking
tot ce se poate straight face

| kayura a răspuns:

Poi eu nu am auzit de numele Danil, in orice caz difera doar o singura vocala 'e'

| p0wer a răspuns:

Nu este acelasi nume, dar totusi unii cu numele Daniel cica isi serbeaza ziua de nume Sfântului Daniil Sihastrul