| ionela_2686 a întrebat:

O persoana a fost angajat cu contract pe perioada determinata de 1 an, dupa care i s-a mai prelungit contactul pe perioada determinata inca 6 luni.La expirarea termenului persoana este insarcinata in 4 luni, iar contractul nu i se mai prelungeste. Ce poate face aceasta persoana in cazul asta?
Intrebarea 1:O poate proteja vreo lege avind in vedere faptul ca este insarcinata?
Intrebarea 2: Poate intra in somaj?
Intrebarea 3: poate beneficia de indemnizatia de crestere a copilului pina la 2 ani, in condiitile in care intra in somaj pina la nastere?
Intrebarea 4: cum i se va calcula indemnizatia de crestere a copilului pina la 2 ani?
Va multumesc pentru ca existati

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Nu e nici o lege care s-o protejeze fiindca contractul i se termina la termenul stabilit prin intelegere reciproca.
2. Nu, incheierea contractului se face de buna-voie, nu indeplineste conditiile de somaj.
3. Va beneficia de indemnizate de crestere a copilului fiindca a lucrat 12 luni in ultimele 24. NU poate intra in somaj.
4. Indeminzatia se calculeaza ca media ultimelor 12 luni lucrate.

Cred ca exista o solutie mai buna pentru aceasta speta, dar trebuie s-o verifici la directia de munca. Ai putea primi un concediu medical (daca e cazul) pana la 7 luni de sarcina, apoi vei lua concediul de sarcina si lauzie (pre- si postnatal) care va continua cu cel de ingrijire a copilului. Astfel contractul tau va fi suspendat pe perioada concediilor medicale, etc, urmand ca dupa ce iesi din concediul de ingrijire a copilului sa-l reiei pana la incheiere (asta daca iti iei concediu inainte sa-ti expire contractul). Perioada de concediu medical este asimilabila unei perioade lucrate, deci beneficiezi de indemnizatie de crestere a copilului.

2 răspunsuri:
| borsec a răspuns:

Am o nelmurire de ce nu i se mai prelungeste contractul de munca? este f important de stiut

| kaumi a răspuns:

Sunt cele 265 de zile de concediu prenatal si de lauzie. sa ia tot concediul asta inainte de a naste pentru ca apoi pe timpul concediului de crestere al copilului contractul de munca se suspenda. Poate reuseste sa faca lucrul asta. Ar salva-o si cu indemnizatia. Succes. O sa ma mai interesez si daca aflu ceva iti mai spun. Acum repede atat mi-a venit in minte ca solutie salvatoare.