| anonim_4396 a întrebat:

Pentru un angajat pe o perioada determinata de un an, la care i s-a mai prelungit contractul tot pe o perioada de un an se poate spune ca este angajat pe perioada nedeterminata? Intreb asta pentru ca eu stiam ca un angajat nu poate fi angajat pe perioada determinata mai mult de 18 luni, pe acelasi post si in aceiasi firma.
Multumesc!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e adevarat, eu am avut contract pe durata determinata 5 ani.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu e adevarat, eu am avut contract pe durata determinata 5 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Contractul individual de muncă pe durată determinată nu poate fi încheiat pe o perioadă mai mare de 24 de luni. El poate fi prelungit după expirarea termenului inițial prin acordul părților, dar înauntrul termenului de 24 de luni.
În cazul în care contractul individual de muncă pe durată determinată este încheiat pentru a înlocui un salariat al cărui contract individual de muncă este suspendat, durata contractului va expira la momentul încetării motivelor ce au determinat suspendarea contractului individual de muncă al salariatului titular.
Devine incidentă sancţiunea nulităţii în cazul încheierii contractului de muncă pe durată determinată cu depăşirea duratei maxime prevăzute de lege.
Poți să te muți de pe un post pe altul, tot pe perioadă determinată încă 24 de luni ori acel post devine vacant (salariatul a ieșit la pensie) și poți să te definitivezi pe acel post, etc.
Ai aceleași drepturi și obligații ca și salariatul care are contract de muncă pe perioadă nedeterminată.
Pentru mai multe informații, citește Codul Muncii actualizat 2009, capitolul 6, art. 80, art.81.
Pa, pa.

| lucian_5342 a răspuns:

Contractul de munca pe perioada determinata este clar pentru perioada pentru care a fost incheiat. Schimbarea statutului de angaiat se face printr-un contract individual pe perioada nedeterminata conform legii. Nu exista alte posibilitati!