| LanguageMaster a întrebat:

Parlamentul poate modifica hotărârile guvernului?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parlamentul NU POATE modifica hotararile de Guvern (HG), aceste nu se supun discutarii si aprobarii. Acestea pot fi anulate doar de instanta de contencios administrativ.
Doar ordonantele (OG) si ordonantele de urgenta (OUG) pot fi modificate de Parlament, in procesul legislativ de discutare si aprobare a acestora.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

DOAR parlamentul poate modifica sau anula hotararile guvernului.

| mihai69 a răspuns:

Da.

| mi25 a răspuns:

Nu! Doar instanta de contencios poate anula - nu modifica - o hotarare de guvern sau o prevedere din aceasta.
Parlamentul poate modifica ordonantele de urgenta sau emite legi prin care are prevederi de anulare a unor acte ifralegislative cum sunt HG-urile, in sensul ca toate prevederile legale ce contravin legii se anuleaza.