Întrebare recomandată | Stefangabi2004hg a întrebat:

Pe ce drumuri pot circula cu permisul de A1?
Este urgent!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Forestiere

| SoulReaver a răspuns:

Pe toatr drumurile in afara de autostrazi. Sa te pregatesti ca o sa ti se umpke frigiderul de catre ceilalti participanti la trafic.

| Simpatic a răspuns (pentru SoulReaver):

In A1 nu intra motocicletele pana in 125 cm3?
sunt masini care numai masini nu sunt vai de steaua lor pana ating 60 km/h se roaga de ele, si scot fum cat un furnal, asa ca nu e nicio rusine. DIn cate stiu eu in oras ai voie sa circuli cu 50 km/h, deci aia care se dau ciumegi cu masini de 500 de euro sa stea in banca lor, aia oricum sunt niste circari care claxoneaza si masinile bune, dapai "motoretele ".

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu motocicleta care se incadreaza la cat. A1 (capacitate cilindrica pana la 125 cmc) poti circula pe toate drumurile publice, inclusiv pe autostrazi, avand in vedere ca o asemenea motocicleta depaseste viteza de 50 km/h.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.74.(1) Pe autostrăzi este interzisă circulaţia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depăşite, fără autorizaţie specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementarilor în vigoare, a vehiculelor cu tracţiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mana, a bicicletelor şi mopedelor, a tractoarelor şi maşinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum şi a vehiculelor care, prin construcţie sau din alte cauze, nu pot depăşi viteza de 50 km/h."

| SoulReaver a răspuns (pentru Simpatic):

De fapt da cu motociclete poti merge, nu m-am gandit, ma gandeam la b1 sau cum ii zice la categoria aia. Scuze.