Întrebare recomandată | Stefangabi2004hg a întrebat:

Pe ce drumuri pot circula cu permisul de A1?
Este urgent!

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu motocicleta care se incadreaza la cat. A1 (capacitate cilindrica pana la 125 cmc) poti circula pe toate drumurile publice, inclusiv pe autostrazi, avand in vedere ca o asemenea motocicleta depaseste viteza de 50 km/h.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"ART.74.(1) Pe autostrăzi este interzisă circulaţia pietonilor, a autovehiculelor cu gabarite sau mase depăşite, fără autorizaţie specială de transport eliberată de administratorul drumului public, conform reglementarilor în vigoare, a vehiculelor cu tracţiune animala, a animalelor, a vehiculelor trase sau împinse cu mana, a bicicletelor şi mopedelor, a tractoarelor şi maşinilor autopropulsate pentru lucrări agricole, precum şi a vehiculelor care, prin construcţie sau din alte cauze, nu pot depăşi viteza de 50 km/h."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Forestiere

| SoulReaver a răspuns:

Pe toatr drumurile in afara de autostrazi. Sa te pregatesti ca o sa ti se umpke frigiderul de catre ceilalti participanti la trafic.

| Simpatic a răspuns (pentru SoulReaver):

In A1 nu intra motocicletele pana in 125 cm3?
sunt masini care numai masini nu sunt vai de steaua lor pana ating 60 km/h se roaga de ele, si scot fum cat un furnal, asa ca nu e nicio rusine. DIn cate stiu eu in oras ai voie sa circuli cu 50 km/h, deci aia care se dau ciumegi cu masini de 500 de euro sa stea in banca lor, aia oricum sunt niste circari care claxoneaza si masinile bune, dapai "motoretele ".

| SoulReaver a răspuns (pentru Simpatic):

De fapt da cu motociclete poti merge, nu m-am gandit, ma gandeam la b1 sau cum ii zice la categoria aia. Scuze.