| LanguageMaster a întrebat:

Pe ce durată se poate dispune arestarea preventivă?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Arestarea preventiva se poate dispune pe 30 de zile si poate fi prelungita tot pe cate 30 de zile.
In cursul urmaririi penale durata maxima este de 180 zile iar in cursul judecatii de maximum 5 ani, fara a putea depasi jumatate din maximul special al pedepsei prevazute pentru respectiva infractiune.
Vezi art.233 si urm. din Codul de procedura penala.

2 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Nu te supara pe mine, dar majoritatea intrebarilor tale (daca nu chiar toate) isi regasesc raspunsurile in codurile civile/penale si cele procedurale ori chiar pe internet. Nu ar fi mai bine sa fii putin autodidact?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

30 de zile și poate fi prelungit până la un total de 6 luni în cursul anchetei penale.
dacă cauza e trimisă în judecată, maximum 5 ani, dar nu mai mult de jumătate din pedeapsa maximă a faptei pentru care x e acuzat.