| anonim_4396 a întrebat:

Pentru a conduce un vehicul cu remorca mai mare de 750 de kg trebuie și atestat sau doar permis pentru categoria be?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a conduce nu este nevoie de atestat, acesta este obligatoriu pentru transportul de marfa.
Si depinde si de grautatea remorcii, categoria BE este valabila pentru remorca de sub 3.500 kg, conform Codului rutier, citez:
"g) categoria BE: ansamblul de vehicule a căror masă totală maximă autorizată depăşeşte 4.250 kg, format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă sau semiremorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 3.500 kg;"