| ada_6439 a întrebat:

Pentru ca ies la pensie la cerere conform art.127 alin 3 si am niste nelamuriri as dori sa aflu din ce an se acorda sporul de vechime in invatamant. In adeverinta mea apare din 1 sept 1991, cu 3%. atunciaveam 14 ani vechime.De asemenea sporul de zona a avut perioade cand a fost intrerupt? asa reiese din adeverinta mea. Si in cartea de munca e trecut un salariu de incadrare iar pe fluturasul de salariu altul. E corect?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sporul de vechime, pentru toti salariatii, s-a acordat incepand cu data de 1. 03. 1970.
Nu este trecut pe adeverinta ta deoarece pentru perioada 1. 03. 1970 - 1. 04. 1992 acesta este prevazut la art. 164, alin. 3 din L. 19/2000 prind pensiile, numai pentru perioada ulterioara se ia in considerare cel trecut in carnetul de munca.
In privinta diferentelor dintre inscrierile in carnetul de munca si fluturasul de salariu, pot face doar presupuneri. Tu poti verifica corectitudinea inscrierilor salariului de incadrare din carnetul de munca cu deciziile ori comunicarile de salarizare pe care le-ai primit, fiecare modificare s-a facut pe baza unei decizii (sau comunicari atunci cand majorarea s-a produs din cauza inflatiei si a fost dispusa pe baza de HG).
Daca si dupa verificare constati ca exista neconcordante, atunci te poti adresa scolii care a eliberat adeverinta pentru a o corecta ori sa emita o noua adeverinta cu datele corecte.

| EUSIATIT a răspuns:

Nu e corect iar referitor la sporuri.stiti ce vrea BOC e rusine pentru noi ca nu apreciem nimic [daca pna in 89 cadrele didactice erau apreciate ca si persoane colte si bine vazite ]acum nimeni si nimic nu mai este apreciat decit interlopii si hotii va doresc sa reusiti sa aveti o pensie decenta desi ma indoiesc .ROMANIA...vai de noi sanatate si viata lunga va doresc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se mai iese la pensie la cerere?
am inteles ca s-a sistat, pana la noi ordine ca nu mai sunt bani.

| ada_6439 explică:

Pe adeverinta mea de sporuri salalariale sporul de vechime apare din 1991, desi am inceput activitatea la 1 sept 1973.Lucrand ca invatatoare la sat, am beneficiat de spor de zona care apare cu intermitente pe adeverinta mea.