| anonim_4396 a întrebat:

Pentru preschimbare pasaport in regim de urgenta iti trebuie motiv sau declaratii speciale? Sau e de-ajuns sa justifici ca vizita in Romania este de doar cateva zile si sa platesti taxa pentru elibebare in regim de urgenta? Si-a facut cineva recent pasaport in regim de urgenta in Bucuresti? Cum se procedeaza? Multumesc!

2 răspunsuri:
| mariobros a răspuns:

Si-a facut fratele meu, provizoriu, valabil un an de zile, l-a costat 191 de lei, nu stiu daca l-a facut la urgenta sau nu, dar stiu ca l-a ridicat a doua zi. Pentru regim de urgenta n-ai nevoie de declaratii speciale sau justificari, doar taxa e mai mare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu trebuie sa justifici de ce vrei pasaportul in regim de urgenta, platesti taxa, depui actele si te prezinti peste doua ore sa il ridici.