| utacatalina a întrebat:

Perioada 11nov2006-11nov2008 am fost in indemnizatie crestere copil iardin 02dec2008 lucrez la o firma care nu mai poate functiona dar contractul a fost semnat pe perioada nedeterminata dar pe 4 ore.In aceste conditii pot beneficia de somaj? Mentionez totodata ca lucrez cu carte de munca din mai1997

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Dacă ai carte de muncă, deși lucrezi doar patru ore pe zi ai dreptul la șomaj.
Mergi la Forțele de Muncă și documentează-te mai bine.
Mult succes.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, vei putea beneficia de somaj. Spui ca firma nu mai poate functiona. Inseamna ca nu inceteaza contractul din motive care ti se pot imputa. De asemenea, ca sa poti lua indemnizatie de somaj, trebuie sa ai un stagiu de cotizare de 12 luni din ultimele 24. Faptul ca ultimele 6 luni le-ai lucrat cite 4 ore se echivaleaza cu faptul de a fi lucrat 3 luni cite 8 ore. Restul de luni pina la 12 le obtii din perioada in care ai fost in concediu de ingrijire a copilului. Aceste 12 luni vor fi mentionate pe adeverinta, atit ca pentru perioada in care ai avut contractul suspendat ( si prin urmare raporturile cu angajatorul au fost inghetate ), adeverinta iti va fi data de catre primarie.