| Alissonn a întrebat:

Poate obliga legea ca tatal sa faca testul de paternitate daca de exemplu zice ca nu e copilul lui sau ca nu e curios? Pana la cate zile dupa nasterea copilului se poate face testul de paternitate gratuis?[ am inteles ca e gratis cat esti internata in matern] Si cat ar costa sa-l fac daca nu e gratis?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, il poate obliga instanta de judecata, daca exista un proces pentru stabilirea paternitatii. Testul nu este gratuit, se plateste de cel care il cere.
Pretul poate fi foarte diferit, in functie de testele care se fac, de la 145 lei la 3.600 lei.

2 răspunsuri:
| ronaldo90 a răspuns:

Nu il poate obliga nimeni si despre pret stiu doar ca nu e scump pretul fix nu stiu

| ronaldo90 a răspuns:

Scuze voiam sa zic ca legea te obliga sa faci testul pentru recunoasterea copilului pentru ai putea plati pensia alimentara